Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

JAK CZYŚCIĆ, PRAĆ ORAZ DBAĆ O PODUSZKI DEKORACYJNE I INNE ?

 

Każdy z nas chciałby aby poduszki były ozdobą wnętrza, służyły nam wygodą oraz dodatkowo były w nienagannym stanie, a najlepiej najdłużej jak to tylko możliwe. Poduszki, tak jak inne przedmioty w domu lub mieszkaniu narażone są na kurz, bakterie, plamy i inne zabrudzenia.

W tym poradniku zaprezentuję Ci wskazówki jak czyścić oraz dbać o nie tak, aby mogły Ci służyć i zdobić Twoje wnętrza przez długi czas.

 

Dekoracyjne poduszki do domu handmade

 

SPIS TREŚCI

 

DLACZEGO ORAZ JAK CZĘSTO NALEŻY PRAĆ PODUSZKI ?

Regularne pranie poduszek przedłuża ich żywotność, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak: trądzik, alergia, astma, nieżyt nosa, zapalenie spojówek a nawet chorób zatok. Wszystkie te choroby mogą być wywołane przez roztocze kurzu domowego, które to żywią się głównie naszym naskórkiem oraz żyją wszędzie tam gdzie jest kurz, czyli także w poduszkach.

Doktorzy oraz specjaliści zalecają, aby kołdry i poduszki były prane nie rzadziej niż 2 razy w roku oraz jak wskazują producenci były wymieniane na nowe co 2 lata w przypadku poduszek oraz co 5 lat w przypadku kołder. Są to ogólnie podawane zalecenia producentów oraz specjalistów, ale jeśli zauważymy że nasza kołdra lub poduszka z biegiem czasu przestaje spełniać swoją początkową rolę, jej wypełnienie staje się zbite, wygląd mało atrakcyjny a kolejne próby jej odświeżania oraz ratowania nie przynoszą rezultatów, to znak że warto zastanowić się nad zakupem nowych produktów.

 

CZĘSTE WIETRZENIE – PIERWSZYM KROKIEM W PIELĘGNACJI PODUSZEK

Dla odświeżenia, napowietrzenia oraz zabicia roztoczy warto przynajmniej raz w tygodniu wietrzyć oraz w przypadku poduszek z ruchomym wypełnieniem (np. pierzem) strzepywać je, w celu napowietrzenia ich wypełnienia oraz częściowego pozbycia się nagromadzonego na nich kurzu. Do przewietrzenia poduszek najlepiej wybrać ciepłe lub mroźne dni – zwracając uwagę na to aby na dworze nie było zbyt wilgotnie, gdyż wypełnienie poduszek może zwilgotnieć i zacząć pleśnieć. W przypadku Słońca należy uważać na jego bezpośrednie działanie, gdyż kolor może wyblaknąć i wypłowieć – dlatego zaleca się wybieranie miejsc delikatnie zacienionych.

 

Roztocze giną w temperaturze powyżej 25°C oraz poniżej –15°C. Przy temperaturze –25°C już po kilku godzinach giną wszystkie roztocza.

 

Konserwacja i czyszczenie poduszek

 

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRANIA, POZNAJ DOKŁADNIE SWOJĄ PODUSZKĘ

Przed przystąpieniem do czyszczenia poduszki zapoznaj się z informacjami i zaleceniami od producenta znajdującymi się na metce produktu, lub jeśli materiał z jakiego wykonana jest poduszka jest Ci znany, możesz zajrzeć do Internetu w celu znalezienia zaleceń co do czyszczenia i pielęgnacji konkretnego materiału. Zwróć uwagę na budowę poduszki, jej wypełnienie oraz czy posiada jakieś ozdoby typu koraliki, cekiny, druk cyfrowy itp. – zdobienia tego typu, mogą ulec zniszczeniu podczas prania lub suszenia, lub co gorsze mogą uszkodzić naszą pralkę lub suszarkę bębnową.

 

Oznaczenia i symbole na metkach

 

W przypadku gdy produkt nie posiada metki informacyjnej, a my nie posiadamy wiedzy o użytym w nim materiale lub po prostu nie chcemy zniszczyć naszej ukochanej poduszki – warto zrobić próbę.

Próbę przeprowadzamy na małym fragmencie poduszki najlepiej z boku, lub z tyłu w mało widocznym miejscu. Dla bezpieczeństwa użyjmy delikatnego detergentu np. szarego mydła, delikatnie wcierając pianę a następnie spłukując pozostałość mydła. Po takim czyszczeniu warto odstawić poduszkę do wyschnięcia a następnie sprawdzić jak materiał zareagował na detergent. Jeśli poduszka przeszła próbę a materiał jest w nie naruszonym stanie (kolor nie wyblakł oraz nie stracił na jakości), możemy śmiało przejść do wyprania całej poduszki.

 

Pamiętaj jeśli poduszka wykonana jest z delikatnego materiału a Ty nie masz pewności co do reakcji poduszki na czyszczenie – nie ryzykuj i wypierz poduszkę ręcznie!

 

Przechodząc do tematu prania poduszek warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach :

 • Piorąc poduszki w pralce należy całkowicie wypełnić bęben, rozkładając równomiernie ciężar np. piorąc dwie równocześnie. Pojedyncza poduszka latająca luźno w bębnie pralki, może prowadzić do jej uszkodzenia.
 • Do czyszczenia oraz prania wybieraj delikatne środki lub w przypadku proszku do prania stosuj jego niewielką ilość (wybieraj proszek bez fosforanów – ich listę znajdziesz tu: https://sinice.petycja.wwf.pl/lista-detergentow/ ). W przypadku ręcznego prania warto użyć środka czyszczącego w płynie. Zwróć także uwagę na przeznaczenie środka czyszczącego co do koloru.
 • Piorąc poduszki, szczególnie te dekoracyjne warto ustawić pralkę na program przeznaczony do delikatnych materiałów, z niezbyt wysoką temperaturą oraz niskimi obrotami wirowania ok. 400 – 600 obr.. Co do temperatury prania, większość poduszek dekoracyjnych jak zalecają producenci, należy prać w 30°C.
 • Podczas prania należy ustawić podwójne płukanie, aby pozbyć się detergentu nagromadzonego wewnątrz naszej poduszki (pamiętaj są one bardzo chłonne). Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne – postaraj się jak najbardziej wypłukać poduszkę w czystej wodzie w celu pozbycia się środka czyszczącego.
 • Decydując się na pranie poduszek zastanów się od razu gdzie będziesz je suszyć oraz czy będziesz w stanie zapewnić im wystarczająco suche i ciepłe miejsce. Najlepszą opcją jest suszenie na dworze podczas słonecznej, lekko wietrznej pogody. Jeśli na dworze jest deszczowo lub zbyt wilgotno a Ty nie masz innego miejsca do suszenia, warto przełożyć pranie na inny dzień.
 • Susząc poduszki w domu weź pod uwagę fakt że początkowo z poduszki może kapać znaczna ilość wody.
 • Należy unikać wystawiania poduszki na bezpośrednie działanie Słońca, gdyż może to prowadzić do wyblaknięcia jej koloru. Suszenie powinno odbywać się na płasko. Należy co jakiś czas poduszką wstrząsnąć, jeśli posiada ruchome wypełnienie a także przekładać na drugą stronę. Zabieg taki ma na celu napowietrzenie oraz odpowiednie ułożenie schnącego wypełnienia.
 • Pamiętajmy również podczas suszenia że niektóre wypełnienia np. kulka silikonowa – pochłania zapach.
 • Suszenie w bliskiej odległości grzejnika nie wchodzi w grę, gdyż wysoka temperatura może zniszczyć naszą poduszkę.
 • Proces schnięcia poduszek możemy dla pewności przedłużyć o 2-3 godziny, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się nam suche.
 • Decydując się na suszenie w suszarce, upewnij się że takie suszenie nie uszkodzi Twojej poduszki oraz że zezwala na nie producent w przeciwnym wypadku suszarka może uszkodzić poduszkę lub jej zdobienia. Jeśli producent dopuszcza taki sposób suszenia pamiętaj o dobraniu najdelikatniejszego programu oraz ustawieniu niskiej temperatury suszenia podczas całego cyklu.

 

Pamiętaj szybkie suszenie w suszarce bębnowej może zaoszczędzi czas, ale może zniszczyć oraz skrócić żywotność poduszki!

Koniecznie sprawdź czy producent zaleca ten sposób suszenia dla Twojej poduszki.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI DEKORACYJNE I INNE ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Do prania poduszek wybierz delikatne środki piorące lub w przypadku proszku do prania zastosuj jego niewielką ilość. W przypadku ręcznego prania warto użyć środka czyszczącego w płynie. Zwróć także uwagę na przeznaczenie środka czyszczącego co do koloru.

– Co do większości poduszek ustawmy temperaturę prania 30°C – jest to bezpieczna temperatura do wielu rodzajów materiałów i wypełnień poduszek.

– Wybierz program delikatny z niskimi obrotami wirowania ok. 400 – 600 obr..

– Włącz podwójne płukanie, aby pozbyć się detergentu nagromadzonego wewnątrz poduszki.

– Susząc poduszkę ułóż ją na płasko, pamiętając aby co jakiś czas wstrząsnąć jej wypełnieniem oraz przewracać ją na drugą stronę, aby mogła wyschnąć z każdej strony.

 

Zalecamy suszenie na dworze lub w domu. Suszenie w suszarce tylko w przypadku, gdy mamy pewność że nasza poduszka nie zostanie uszkodzona.

 

Powyższe wskazówki będą miały zastosowanie przy większości poduszek. Są to bezpieczne i sprawdzone metody ich czyszczenia. Wiadomo, niektóre poduszki mogą się różnić co do temperatury prania lub obrotów wirowania jakie zaleca producent. W wielu również przypadkach to my sami będziemy znali materiał z jakiego wykonana jest poduszka oraz wiedzieli jaki program będzie najlepszy do tego typu prania. Instrukcja powstała głównie dla osób, które zabierają się za pranie poduszek po raz pierwszy lub boją się, aby ich nie zniszczyć. Nie zważając jaki jest nasz poziom wiedzy na temat prania tego typu produktów, gorąco zachęcam do zapoznania się z tym przewodnikiem, gdyż o wielu czynnościach oraz zaleceniach możemy usłyszeć pierwszy raz.

 

Poniżej prezentuję instrukcje jak prać poduszki ze względu na ich specyficzny materiał lub ich wypełnienie.

 

Dekoracyjne plecione poduszki handmade

 

JAK PRAĆ PODUSZKI Z PIERZA ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

Piorąc w pralce uważaj na ciężar poduszki podczas prania – namoknięte pióra są ciężkie. Zwróć również uwagę czy produkt nie posiada otworów, przez które pierze mogłoby wydostawać się na zewnątrz, zapychając tym samym filtry oraz prowadząc do awarii pralki.

– Jako środka czyszczącego zamiast standardowego proszku, użyj delikatnego płynu do prania, lub przeznaczonego do prania ubrań dla niemowląt – detergenty te posiadają zwykle bezpieczny skład.

– Pierz w temperaturze 60°C, pozbędziesz się w tej temperaturze roztocza i drobnoustrojów zamieszkałych w naszej poduszce.

– Ustaw odpowiedni program do prania pierza. Jeśli nasza pralka nie posiada takiego programu, ustaw wirowanie na najniższą wartość, lub jeśli masz taką możliwość wyłącz wirowanie.

– Poduszek z pierza nie należy suszyć w suszarce mechanicznej. Najlepiej suszyć na dworzu w ciepły, wietrzny dzień. Rozłóż poduszkę na płasko oraz potrząsaj nią co jakiś czas, tak aby ją napowietrzyć i żeby wypełnienie się nie zbrylowało. Pamiętaj że poduszka musi być całkowicie sucha, również wewnątrz pierza, w przeciwnym wypadku może pojawić się pleśń, niszcząc tym samym naszą poduszkę.

 

Jeśli poduszka jest dużych rozmiarów, a Ty nie wiesz jak zabrać się za jej czyszczenia lub po prostu „ma już swoje lata”, warto zastanowić się nad oddaniem jej do specjalnej pralni, w której zajmą się nią profesjonaliści. Poduszka posłuży Ci z pewnością kolejnych parę lat a koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 70 zł.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI Z PIANKI TERMOELASTYCZNEJ (ORTOPEDYCZNE) ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Nie należy czyścić oraz prać ich w wodzie. Woda wsiąka w głąb gąbki i jest nie do usunięcia, co prowadzi do gnicia poduszki od środka. Jeśli poduszka miała kontakt z wodą należy jak najszybciej przy pomocy ręczników papierowych odsączyć wodę.

– W przypadku drobnych zabrudzeń należy delikatnie ściereczką, z niewielką ilością wody zmyć plamę a następnie za pomocą ręczników papierowych odsączyć pozostałą wodę. Poduszki z pianki nie należy zbyt mocno trzeć.

– Jedynym sposobem na jej dokładne wyczyszczenie jest pranie chemiczne w pralni (w nielicznych poduszkach producent zezwala na pranie w pralce – sprawdź informacje na metce).

– Domowym sposobem na odświeżenie poduszki jest posypanie całej poduszki sodą oczyszczoną, pozostawiając ją tak na cały dzień, następnie poduszkę wytrzepując, bądź odkurzając z sody.

– Poduszkę tego typu tak jak i inne poduszki warto wietrzyć przynajmniej raz w tygodniu.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI I ZABAWKI ANTYSTRESOWE ?

(wypełnione kulkami styropianowymi / łuską gryki / nasionami lnu)

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Prać można jedynie poduszki i zabawki wypełnione kulką styropianową, te z wypełnieniem naturalnym (łuska gryki, nasiona lnu) należy wysypać przed praniem a na sam koniec z powrotem wsypać do środka.

– Przed praniem sprawdź poduszkę pod kątem otworów, przez które mogłyby wydostać się kulki styropianowe, zatykając filtr odpływowy co może prowadzić do awarii pralki. Najlepiej umieścić praną poduszkę w specjalnym pokrowcu, lub poszewce od większej poduszki, szczelnie ją zawiązując.

– Stosuj niewielkie ilości środka czyszczącego. Nie używaj wybielaczy.

– Ustaw pralkę na program przeznaczony dla delikatnych materiałów z niską liczbę obrotów 400-600 obr. oraz temperaturą wody nie przekraczającą 40°C. Pamiętaj, aby ustawić podwójne płukanie.

– Suszenie nie może odbywać się w suszarce bębnowej. Pozostają tylko naturalne formy suszenia na dworze lub w domu. Pamiętajmy aby suszyć na płasko potrząsając co jakiś czas w celu ułożenia i uformowania kulki styropianowej.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI ZE ZDOBIENIAMI ?

(np. koraliki, cekiny, włosie itp.)

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Najlepszą i najczęściej jedyną opcją wyczyszczenia takich poduszek pozostaje delikatne ręczne pranie przy pomocy delikatnego detergentu oraz gąbeczki lub szczoteczki z miękkim włosiem, omijając oczywiście delikatne elementy dekoracyjne. Pamiętajmy, aby czyszczące ruchy były delikatne a dekoracje nie były poddawane rozciąganiu, skręcaniu oraz zgniataniu, gdyż może to prowadzić do ich uszkodzenia.

– Decydując się na pranie w pralce (jeśli masz pewność co do takiego sposobu czyszczenia) możesz umieścić dekoracyjną poduszkę w poszewce lub specjalnej torbie, tak aby zabezpieczyć jej zdobienia przed mechanicznym uszkodzeniem.

– Poduszki powinny być równomiernie oraz nie za ścisło rozłożone w bębnie, tak aby podczas prania nie uszkodzić ich dekoracji oraz aby nie były rozciągnięte.

– Włochate poduszki z włosiem oraz meszkiem powinny być prane w niskiej temperaturze 30°C oraz najlepiej ręcznie, w przeciwnym wypadku poduszka może tracić włosie.

– Unikaj suszenia w suszarce bębnowej, gdyż wysoka temperatura może zniszczyć doszyte ozdoby i dekoracje.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI WELUROWE ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Przed czyszczeniem poduszki warto przeprowadzić próbę środka czyszczącego w mało widocznym miejscu i zobaczyć jak wpłynie on na materiał oraz kolor poduszki.

– Środek czyszczący do weluru powinien być delikatny, gdyż welur nie lubi silnych detergentów.

– W przypadku pojawienia się plamy na welurowej poduszce, działaj szybko, im szybciej zadziałasz, tym większa szansa na pozbycie się jej. Przed przystąpieniem do prania odsącz przy pomocy ręczników papierowych jak najwięcej pozostałego płynu. Pamiętaj też, aby przed przystąpieniem do prania, dokładnie odkurzyć poduszkę z zaległego kurzu, w przeciwnym razie podczas prania na poduszce mogą powstać zacieki lub pozostałości grudek kurzu.

– Jeśli zdecydujesz się na ręczne czyszczenie welurowej powierzchni, pamiętaj aby robić to zgodnie z kierunkiem układania się włosków na tkaninie.

– Do prania oraz konserwacji warto zastosować specjalne środki, które są stworzone do welurowych powierzchni.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI Z POLIESTRU ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Produkty poliestrowe z reguły są dość wytrzymałe, ale dla bezpieczeństwa do ich czyszczenia możemy użyć delikatnych środków czyszczących lub mniejszej ilości niż zwykle używamy podczas codziennego prania.

– Maksymalna temperatura w jakiej należy prać produkty z poliestru to 60°C.

– Obroty wirowania w przypadku poduszek najlepiej ustawić na niższą wartość.

 

JAK PRAĆ PODUSZKI Z WISKOZY ?

– Zapoznaj się z metką od producenta, znajdującą się na produkcie – jeśli jej brak zastosuj się do naszych wskazówek.

– Przed pierwszym praniem zaleca się, aby produkty z wiskozy namoczyć w zimnej, wręcz lodowatej wodzie.

– Produkty wykonane z wiskozy należy prać w delikatnych środkach czyszczących.

– Maksymalna temperatura w jakiej można prać produkty z wiskozy to 30°C.

– Obroty wirowania należy ustawić na najniższą wartość.

– Suszyć tylko i wyłącznie w domu/mieszkaniu lub na dworze.

– Produkty z wiskozy po namoknięciu potrafią być bardzo ciężkie, dlatego tak jak w przypadku poduszek z innych materiałów tu także należy suszyć poduszkę na płasko.

 

Poduszek wykonanych z wiskozy nie należy suszyć w suszarce bębnowej.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

 

– JAK CZYŚCIĆ I DBAĆ O PLECIONY KOC Z WEŁNY CZESANKOWEJ? –

– JAK WŁAŚCIWIE ODPALAĆ ORAZ DBAĆ O ŚWIECE OZDOBNE? –

 

Koniec. Milena z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow