Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

JAK CZYŚCIĆ I DBAĆ O PLECIONY KOC Z WEŁNY CZESANKOWEJ ?

 

Na fali popularności, która trwa już kilka lat, plecione koce i pledy z wełny czesankowej są nam wszystkim już dobrze znane. Moda na koce o grubych splotach, która dotarła do nas z zachodu, powraca jak bumerang, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Koce mimo że największe boom popularności mają już za sobą, to dość często można je spotkać w domowych wnętrzach oraz na utrwalających je zdjęciach, wrzucanych na Instagram. 

Dzisiaj jednak poruszę temat nie tyle samych koców i pledów co sposobów ich prania oraz dbania o nie, bo każdy kto miał takowy produkt, wie z jak ciężkim przeciwnikiem przyszło mu stanąć (a są nawet tacy co polegli w tym starciu…)

 

Koc z wełny czesankowej

Źródło: ANA&WOOL

SPIS TREŚCI

 

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA ORAZ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE?

Koce i pledy tworzone z grubej wełnianej przędzy stały się modne głównie na zachodzie jakieś 5-6 lat temu. Za sprawą ich nietypowego wyglądu (grube sploty) oraz ich fotogeniczności, moda rozeszła się w błyskawicznym tempie. Pierwsze koce oraz te “oryginalne” były i są wytwarzane głównie z wełny czesankowej pochodzenia owczego. Ceny takiego pledu to koszt kilkuset złotych. Obecnie na rynku można spotkać również tańsze wersje z poliestru lub bawełny, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Wełna pochodząca z sierści owiec cechuje się wysoką jakością, miękkością i puszystością. Ponadto wełna posiada właściwości antystyczne, higroskopijne, ogniodporne, termoregulacyjne. Dzięki swojej budowie jest mniej podatna na zabrudzenia a do tego jest ekologiczna i biodegradowalna. Jak widać wełna posiada bardzo wiele zalet, ale jak to najczęściej bywa materiał ten posiada również wady m.in. jest podatna na spilśnianie (filcowanie), pilinguje się (potocznie mechaci) oraz jest częstym obiektem ataków moli. Jednak na wszystkie te wady jest odpowiednie antidotum a mianowicie odpowiednia i staranna pielęgnacja materiałów z wełny.

 

JAK DBAĆ O KOCE Z GRUBYM SPLOTEM Z WEŁNY CZESANKOWEJ?

Każdy kto zna wełnę oraz posiada wełniane ubrania, wie że wełna pillinguje się, czyli potocznie mechaci. Nie inaczej jest z kocami. Ze względu na ich duże wymiary, wełna kulkuje się i co jakiś czas trzeba owe kulki usunąć golarką do ubrań. W przypadku tych większych kulek należy odciąć je małymi nożyczkami. Warto tu nadmienić, aby zbyt mocno nie dociskać golarki do wełny, gdyż możemy zniszczyć koc oraz samą golarkę.

Wełna ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne, nie powinna być narażana na działanie wysokiej temperatury np. poprzez wystawianie na długotrwałe działanie Słońca czy kontakt z gorącym grzejnikiem. Takie różnice temperatur mogą doprowadzić do zwężenie się splotów oraz zniszczenia koca.

Ubrania z wełny nie lubią pocierania, rozciągania, ściskania oraz wykręcania. To samo tyczy się koców, pledów oraz narzut, również tych z grubej przędzy. Takie czynności prowadzą do niszczenia wełny oraz zaniku jej puszystości i miękkości. Gdy nie używamy koca, zamiast składać go lub rzucać na fotel, najlepiej rozłożyć koc na płasko np. na łóżku.

Jeśli sezon na koce się kończy i musimy go schować do szafy pamiętajmy, że wełna nie lubi ściskania oraz ugniatania. Najlepiej złożyć koc na kilka razy i luźno włożyć do szuflady niczym nie przygniatając. Warto tu nadmienić również, że wełna a do tego ciasno upchana to idealne środowisko do rozwoju moli, dlatego tak ważne jest luźne składanie koca oraz dla bezpieczeństwa umieszczenie w szufladzie lub szafie gałązek lawendy, bądź innego odstraszacza moli.

Koce z wełny czesankowej, mogą być niewskazane dla posiadaczy czworonogów. Ich duże sploty w połączeniu z małymi łapkami zakończonymi pazurkami naszych pupili, mogą prowadzić do zniszczenia wełnianych splotów oraz samego koca. Warto wziąć ten punkt pod uwagę, gdyż nie będzie miał on zastosowania co do każdego czworonoga, bo tak jak ludzie zwierzęta są różne, niektóre ciekawskie i energiczne inne znów leniwe oraz znudzone.

Koc z wełny czesankowej - Niebieski

Koc z wełny czesankowej - Ecru

 

JAK WŁAŚCIWIE CZYŚCIĆ KOCE I PLEDY Z CZESANKI?

Wełna nie lubi częstego prania, więc jeśli nie wymaga tego sytuacja to nie pierz. Wełna w porównaniu do bawełny czy innych materiałów, nie brudzi się aż tak. Wynika to między innymi z jej łuskowatej budowy. Niektórzy mówią że wełna jest samoczyszcząca i jest w tym trochę prawdy. Jeśli koc jest używany sporadycznie i nie posiada jakiś większych plam to wystarczy go jedynie przewietrzyć – to w zupełności mu wystarczy.

Co jeśli na koc lub narzutę z wełny czesankowej wyleje się wino lub ubrudzi się go szminką? Przecież takie sytuacje się zdarzają.

Jeśli plama jest miejscowa, to należy te miejsce przeprać ręcznie w LETNIEJ WODZIE (nie może być ani zimna, ani gorąca). Piorąc ręcznie w wodzie należy delikatnie uciskać wełniane pasma. Nigdy nie należy trzeć ani wykręcać wełny. To samo tyczy się pozbywania nadmiaru wody po praniu. Nie należy wyciskać wody z wełny, tylko rozłożyć płasko pomiędzy ręcznikami, które wyciągną wodę z wełny.

 

Koce, narzuty i pledy z wełny czesankowej suszymy zawsze na płasko, czyli w poziomie!!!

 

Co w sytuacji, gdy koc lub narzuta z czesanki potrzebuje generalnego prania?

Koce, narzuty i pledy ze względu na swój rozmiar i wagę (niektóre potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów!), pierzemy tylko i wyłącznie chemicznie.

 

PODSUMOWANIE

W internecie można spotkać wiele negatywnych opinii na temat koców i pledów z wełny czesankowej, wszystkie dotyczą głównie ich ciężkiego utrzymania i pielęgnacji. Wynika to głównie z niewiedzy użytkowników takich koców, którzy podążając za modą nie sprawdzają jak dbać o wełnę i wełniane produkty; często również skuszeni niższą ceną wybierają także produkty o niższej jakości. W przypadku takich koców wiele zależy od jakości wykonania i użytej wełny, gdyż koc wykonany z lepszej jakości wełny, z pewnością dłużej nam posłuży oraz będzie bardziej odporny na chociażby pilling.

Koce z grubej wełnianej przędzy wyglądają zjawiskowo i same w sobie są już dekoracją, wprowadzającą wyjątkową atmosferę do wnętrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale należy pamiętać że poza wyglądem, są również bardziej wymagające niż pozostałe koce i pledy.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

– JAK CZYŚCIĆ, PRAĆ ORAZ DBAĆ O PODUSZKI DEKORACYJNE I INNE? –

– JAK WŁAŚCIWIE ODPALAĆ ORAZ DBAĆ O ŚWIECE OZDOBNE? –

 

Koniec. Milena z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

1 thought on “Jak czyścić i dbać o pleciony Koc z wełny czesankowej ✋”

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow