CO OZNACZAJĄ SYMBOLE NA METKACH UBRAŃ I TEKSTYLIÓW DOMOWYCH ?
Większość z nas zwraca uwagę na informacje zawarte na metkach, głownie w dwóch przypadkach – przy zakupie produktu oraz gdy chcemy go wyprać, bądź wysuszyć. Informacje i symbole znajdujące się tam, są wtedy naprawdę nieocenione. W przypadku ubrań i prostych produktów tekstylnych do domu, odczytanie oznaczeń na metkach nie powinno sprawiać dużych kłopotów. Problem może pojawić się w przypadku produktów wykonanych z delikatnych materiałów, których to symbole znajdujące się na metkach mogą być bardziej skomplikowane. Lista symboli jest spora i nie zawsze symbol jak i jego krótki opis pod nim, da się tak łatwo rozszyfrować. Sprawy również nie ułatwia fakt, że są przypadki wykorzystywania przez producentów swoich indywidualnych oznaczeń.
W tym poradniku postaram się przybliżyć Wam znaczenie wszystkich podstawowych symboli i „znaczków” znajdujących się na metkach Waszych produktach.
SPIS TREŚCI
- CZYM WŁAŚCIWIE JEST METKA I CO ZAWIERA ?
- JAK DOSZŁO DO POWSTANIA METKI ODZIEŻOWEJ ?
- CO OZNACZAJĄ SYMBOLE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA METKACH ?
- NA ILE SPRAWDZAMY ORAZ ZNAMY SYMBOLE ZNAJDUJĄCE SIĘ NA METKACH ? KRÓTKA STATYSTYKA.
- KRÓTKIE PODSUMOWANIE.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ORAZ KRÓTKA HISTORIA METKI ODZIEŻOWEJ
Najpierw zacznijmy od tego czym jest metka odzieżowa?
Otóż jest to kawałek materiału (najczęściej koloru białego), znajdujący się po wewnętrznej stronie naszej odzieży oraz z boku lub od dołu w przypadku tekstyliów domowych. Nadrukowane są na nim symbole oraz najważniejsze informacje, takie jak nazwa produktu, nazwa producenta (lub importera), rodzaj surowca z jakiego został wyprodukowany produkt, jego rozmiar oraz ogólne zalecenia co do jego eksploatacji.
Jaka jest historia powstania metki odzieżowej?
Przechodząc do historii oraz początków powstania metki, musimy uświadomić sobie fakt, że dawne metki (jeśli w ogóle można je tak nazwać), znacząco odbiegały wyglądem jak i zawartymi w nich informacjami od tych które znamy obecnie. Na przełomie XIX i XX wieku, tego typu oznakowania, były umieszczane głównie dla podniesienia walorów produktu. Umieszczano tam informacje na temat sposobu jego wytwarzania, składu oraz kwalifikacji samego producenta, po to, aby pokazać klientowi wysoką jakość oferowanego przez niego towaru. Później gdy na rynku szczególnie ubrań, zaczęły pojawiać się materiały syntetyczne, które w przypadku konserwacji, zaczęły być bardziej wymagające, zaczęto zauważać problem.
Dzięki staraniom Federalnej Komisji Handlu, w 1960 r. uchwalono ustawę, która nakładała na producentów obowiązek informowania konsumentów o materiale użytym w produktach oraz ich procentową wartość wagową. W 1971 r. Federalna Komisja Handlu opublikowała przepisy dotyczące konserwacji materiałów dostępnych na rynku. Przełomowym momentem, który przybliżał wygląd metek do tych które znamy dziś, było zastąpienie krótkich zdań mówiących nam jak dbać o produkty, symbolami, które Federalna Komisja Handlu uwzględniła w swoich przepisach. Od tamtej pory symbole zaczęły stawać się standardem i mówić nam coraz więcej o tym jak mamy dbać o nasze produkty.
SYMBOLE NA METKACH UBRAŃ I TEKSTYLIÓW DOMOWYCH
*Liczby i dane pochodzą z raportów przygotowanych na zlecenie Leifheit Polska oraz z raportu „Jak Polacy dbają o ubrania” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.
Jak widać oznaczenia umieszczane na metkach, nie są wcale aż tak straszne jak się wydają. Wystarczy zapoznać się z nimi i zapamiętać a w razie problemów, warto zajrzeć do internetu w celu wyszukania co oznacza dany symbol. Wiadomo że w większości będziemy korzystać z tych najbardziej powszechnych, ale gdy tylko pojawi się na Waszej drodze jakiś mały „zagadkowy znaczek”, to mam nadzieję że po przeczytaniu tego wpisu, nie będzie on już Wam straszny 😉
Przeczytaj również :
Koniec. Milena z pink×pillow