– MAKATKI –
CZYM SĄ, Z CZEGO SĄ TWORZONE ORAZ JAK ROBIĆ TE BARWNE DEKORACJE?
Po raz pierwszy makatki zobaczyłem gdzieś na Pinterest. Początkowo pomyślałem, że to trochę taki kawałek materiału, może dywan składający się z różnych skrawków włóczek oraz wełny, bez ładu i składu. Jednak z czasem, gdy ozdoby te przewijały mi się gdzieś na social mediach coraz częściej, dekoracja ta zaczęła bardziej mi się podobać, a w jej bezładzie kolorów i barwnych plam zacząłem zauważać jakieś piękno oraz zamyślony porządek.
Dziś pomówimy o makatkach, jednak nie tych które miały w domach nasze babcie i prababcie, ale tych nowoczesnych, tworzonych technika patchworku – Makatek na miarę XXI wieku.
Zaczynajmy.
SPIS TREŚCI
- MAKATKI – CZYM WŁAŚCIWIE SĄ?
- JAK ORAZ Z CZEGO TWORZONE SĄ MAKATKI?
- SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ NA TEMAT TWORZENIA MAKATEK?
- PODSUMOWANIE
MAKATKI – CZYM WŁAŚCIWIE SĄ?
Szukając informacji na temat makatek (nazywane również kilimami, bądź gobelinami), możemy dowiedzieć się, że ozdoba ta, jest dużo starsza, niż może się nam wydawać. Makatkami nazywano kiedyś niewielkie tkaniny, na których głównie wyszywano różnego rodzaju wzory, symbole oraz napisy. Dawniej za pomocą makatek statki oznaczały swoje bandery, a także flagi określane były tą nazwą (głównie ze względy na technikę ich tworzenia). W nie tak odległych czasach XIX i XX wieku makatki gościły w domach naszych prababć i babć, gdzie dumnie głosiły hasła typu: “Gość w dom – Bóg w dom”, “Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie mąż” oraz “Miłość i zgoda – domu ozdoba”, a także wiele innych haseł, prawideł i powiedzeń ludowych, które pełniły nierzadko funkcję dydaktyczną. Dekoracje te zdobiły najczęściej kuchnię, będąc niejako tanią i łatwą do zrobienia ozdobą, która pozwalała rodzinom mniej zamożnym zbliżyć się choć trochę wystrojem wnętrz do bogatszego stylu mieszczańskiego. Moda na tego typu wyszywane tkaniny przyszła do nas najprawdopodobniej z Niemiec i Holandii, gdzie makatki znane były już w XIX wieku. Z czasem w większości krajów moda ta stała się popularna i powstawały coraz to różniejsze odmiany makatek (między innymi w Polsce znane były makatki bogato zdobione kwiatami w stylu łowickim).
Przejdźmy jednak do współczesnych makatek, które odbiegają wyglądem od tych z zeszłej epoki. Po pierwsze dzisiejsze makatki pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, a nie jak poprzednio edukacyjno-dekoracyjną, w związku z tym ciężko szukać wśród dzisiejszych makatek haseł i innych powiedzonek. Najbardziej popularne wśród makatek są te tworzone techniką patchworku, czyli barwnych plam kolorowych włóczek, wełny czesankowej, koralików i innych elementów zdobniczych. Zdarzają się również takie, które przedstawiają różne postacie oraz proste sceny, jednak sposób ich wykonania różni się znacząco od tych z ubiegłego wieku. Można i chciałoby się rzecz, że dzisiejsze makatki tworzone są na miarę XXI wieku, wpasowując się w style panujące obecnie w naszych domach lub mieszkaniach, będąc niejako oryginalną i zjawiskową dekoracją wnętrza, obok której nie można przejść obojętnie.
JAK ORAZ Z CZEGO TWORZONE SĄ MAKATKI?
Nowoczesne makatki tworzone są na krośnie, na które naciąga się wzdłuż osnowę, czyli wytrzymały, sztywny sznurek na przykład kordonek lub grubą nić. W poprzek natomiast przeciąga się włóczki, sznurki lub kawałki wełny czesankowej, w zależności od koncepcji twórcy oraz tego, co ma przedstawiać i jak ma wyglądać makatka. Dekorację dość często zdobi się koralikami, chwostami, pomponami, luźno zwisającymi sznurkami oraz kawałkami wełny czesankowej, która wygląda niczym puszysta chmurka. Wymiary makatek to zwykle około 50 cm długości i 35 szerokości, jednak możemy spotkać zarówno mniejsze, jak i większe prace – wszystko zależy od wielkości krosna, na którym jest tworzona makatka.
SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ NA TEMAT TWORZENIA MAKATEK?
Polecam głównie materiały wideo, gdzie możemy dokładnie zobaczyć, jak są tworzone makatki i od czego mamy zacząć. Możemy z bliska podpatrzeć techniki i inne ważne aspekty pracy z makatką.
Poniżej prezentuję kilka przykładów:
Jak utkać makatkę? – Kanał WOOLniej.pl
[Szybki poradnik na prostą makatkę]
Jak zrobić makatkę na krośnie? DIY dla każdego – Kanał pasart
[Dłuższy, dokładny poradnik jak zrobić swoją pierwszą makatkę]
[1] DIY Pixel Macrame | Tutorial Macrame Wall Hanging | Krok po kroku: makatka, makrama serce – Kanał Anastazja, co Ty pleciesz?
[Poradnik przedstawiający tworzenie makatki za pomocą węzła żebrowego pionowego]
W internecie poza poradnikami online możemy również znaleźć warsztaty i kursy tworzenia makatek, wystarczy w Google wpisać hasło w stylu “makatki warsztaty” lub “makatki kursy”. Podczas warsztatów będziemy mieli możliwość podpytać rękodzielnika, od czego zacząć oraz jak stworzyć tego typu dekorację.
PODSUMOWANIE
Makatki przeszły długą drogę, jednak ich funkcja pozostała dalej nie zmienna – mają zdobić i być ozdobą wnętrza. Mam nadzieję, że w tym wpisie chociaż trochę przybliżyłem Wam temat tej barwnej i oryginalnej dekoracji ściennej, która kiedyś cieszyła nasze prababcie, a dziś może cieszyć również nas.
Przeczytaj również nasze inne wpisy:
– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA? –
– CHWOSTY, CEKINY I INNE MATERIAŁY ZDOBNICZE, KTÓRYCH MOŻESZ NIE ZNAĆ –
Koniec. Mateusz z pink×pillow
4 thoughts on “Czym są Makatki oraz z czego powstają te barwne Dekoracje ścienne?”
Współczesne makatki z wełną czesankową, są prawdziwym odzwierciedleniem naszego stylu życia w XXI wieku. Ich zdobienie koralikami, chwostami, pomponami i luźno zwisającymi sznurkami dodaje im oryginalności i atrakcyjności, nie mówiąc już o tym, że są dowodem na kreatywność twórcy. Pomimo że żyjemy w erze cyfrowej, ręczne rzemiosło nadal ma swoje miejsce, a nawet jest coraz bardziej cenione.
Zgadzamy się z tym w 100%. Ponadto wiele rękodzielniczych dekoracji jest na tyle oryginalnych i unikalnych w swoim wyglądzie, że znajdą swoje miejsce również w nowoczesnych wnętrzach, nie odstając tym samym od reszty aranżacji. Polecamy nasz wpis odnośnie dzisiejszego rękodzieła pt. “RĘKODZIEŁO TO HIT CZY KICZ? CZYM TAK NAPRAWDĘ SĄ PRODUKTY HANDMADE ORAZ JAKĄ DROGĘ PRZESZLI ICH TWÓRCY?“, który zahacza po części o poruszoną przez Państwa tematykę. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy.
Ciekawy blog i jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie tylko zapewnia wyjątkową perspektywę na różne tematy, ale także zapewnia istotne i przemyślane spostrzeżenia, których wcześniej nie spotkałem. Miło jest znaleźć post na blogu, który przedstawia interesujący punkt widzenia z dobrze napisaną treścią. Gorąco polecam, ciekawy blog dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej na wybrany przez siebie temat.
Dziękujemy za komentarz. Bardzo się staramy i cieszymy się że nasza praca jest doceniona