CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA?

 

Makramy królują popularnością wśród ostatnich kilku lat, można to zauważyć między innymi na grupach na Facebooku czy innych forach rękodzielniczych, gdzie duża część ogłoszeń dotyczy właśnie makram. Duży wpływ na zwiększoną popularność tego typu rękodzieła, ma również moda na wnętrza w stylu boho, w których to makramy odnajdują się jak żadne inne rękodzieło. Jednak historia “zaplatanych sznurków” jest znacznie dłuższa, bo swoich fanów makramy miały już nawet w średniowieczu…

 

We wpisie tym chciałbym opisać pokrótce historię oraz najważniejsze informacje dotyczące makramy.

Ponadto przedstawię pozytywne aspekty wiązania sznurków, potrzebne narzędzia do stworzenia makramy a także przedmioty codziennego użytku, które mogą być wykonane za pomocą tej techniki. Zaczynajmy…

 

Makrama Chmurka na ścianę

SPIS TREŚCI

 

CZYM SĄ MAKRAMY ORAZ JAKA JEST ICH HISTORIA?

 

Makrama najprościej mówiąc jest to sztuka zaplatania sznurków tylko i wyłącznie za pomocą rąk a dodatkowo współcześnie poza samym procesem, słowem tym określa się także gotową ozdobę, czyli makramę. Pojęcie to wywodzi się prawdopodobnie od słowa “makramii” pochodzącego z języka arabskiego i jest tłumaczone jako “ozdobne frędzle“. Pojęcie to miałoby swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdyż początkowo makramy były prostymi wiązaniami sznurków m.in. w piśmie węzełkowym Inków zwanym “Kipu”. Choć dokładnej daty pojawienia się makramy nie da się jasno określić, to wiadomo że techniki tej używano już w starożytnej Asyrii i Babilonie. Początkowo proste węzły służyły głównie celom użytkowym m.in. pierwszym żeglarzom na statkach oraz budowniczym, jednak z czasem i to się zmieniło, gdyż w średniowieczu sploty zaczęto wykorzystywać do ozdabiania szat królewskich a także odzieży ludzi pochodzących z wyższych sfer. Z czasem makramy zaczęły pojawiać się w domach zwykłych mieszczan, zdobiąc ich skromne wnętrza. 

Do czasów dzisiejszych, obecnie znane nam makramy musiały przejść bardzo długą drogę, podczas to której, niekiedy odchodziły zupełnie w niepamięć i zapomnienie. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w latach 50 XX w. kiedy to postęp dziewiarski i uprzemysłowienie wyparły sztukę zaplatania sznurków, by powrócić znowu do łask w następnych latach, na fali mody na rękodzieło i to co robione ręcznie. Makrama wielokrotnie stawała się modna i tak na przykład osobom pamiętającym PRL, znane są na pewno powszechne w tamtym okresie kwietniki, sowy ze sznurka na pranie, narzuty na łóżko czy siatki na zakupy a z kolei osobom urodzonym w okolicy 1990 roku znane są wyplatane z muliny “bransoletki przyjaźni“, w których to stosowane były proste węzły, wykorzystywane także w makramie.

Makrama na ścianie

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/sztuka-lina-skrzydla-wiszacy-7190392/

 

PRZEDMIOTY DNIA CODZIENNEGO WYKONANE TECHNIKĄ MAKRAMY

 

Makramy choć dla większości znane są głównie jako dekoracja na ścianę, to tak naprawdę przedmioty, w których wykorzystano tę technikę, spotykamy codziennie, bo poza funkcją dekoracyjną, spełniają nie rzadko również funkcję praktyczną, co na pewno zobrazuje poniższa lista przedstawiająca mnogość możliwości wykorzystania makramy.

– Ozdoby ścienne (w tym makatki),

– Odzież (np. wykończenie dekoltu),

– Dodatki i akcesoria (np. torebki, paski, biżuteria),

– Zabawki i namioty dla dzieci (np. namioty Tipi z makramy),

– Abażury,

– Kwietniki (szczególnie w przypadku wnętrz urban jungle),

– Hamaki i huśtawki,

– Zasłony i firanki,

– Koszyki,

– Półki,

– Meble (akcenty dekoracyjne w postaci makramy),

– Gazeciarki,

– Plecaki, torby i siatki na zakupy,

– Łapacze snów,

– Baldachimy,

– Ścianki do ślubu,

– Dekoracje sal weselnych,

– i wiele, wiele innych zastosowań…

 

CO JEST POTRZEBNE DO WYKONANIA MAKRAMY A TAKŻE OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

Technika makramy w swoim założeniu nie jest ani wymagającym pod względem sprzętu zajęciem, ani zbyt kosztownym. Na starcie potrzebne są nam: chęć nauki, cierpliwość, ręce i sznurek – tylko tyle. Jeśli chęci mamy, naszą cierpliwość zamierzamy ćwiczyć na pierwszych makramach to może pojawić się pytanie: Jaki sznurek do makramy na początek? Z czasem wraz ze wzrostem wprawy i znajomości poszczególnych sznurków, będziesz z pewnością dobierać rodzaj i grubość sznurka do danego projektu, jednak na początek wiele osób poleca zwykły bawełniany sznurek, który nie powinien sprawiać problemów (cena ok. 15 zł/100m). Spośród innych rodzaji sznurków rękodzielnicy wybierają również sznurek sizalowy oraz jutowy, z czasem przyjdzie również czas na eksperymenty z innymi sznurkami 🙂 

Przy pracy z makramą oraz wraz z rozwojem naszego hobby, pomocne staną się takie narzędzia i przedmioty jak: ostre nożyczki, miarka krawiecka, elementy ozdobne (suche gałęzie, obręcz, koraliki, piórka itp.) czy nawet lakier do paznokci do opanowania “niesfornych” końcówek sznurka.

Przechodząc do węzłów, które są to podstawą wykonywania makramy (jest ich trochę), znajomość trzech podstawowych m.in. węzła mocującego, płaskiego (tzw. tkackiego) i spiralnego na początek w zupełności Ci wystarczy. Z innych rodzajów węzłów możemy wyróżnić: połówkowy, zwykły (półsztyk), półsztyk naprzemienny, węzeł nad ręką, szczytowy, łańcuszkowy, podwójny półsztyk oraz warkocz. Choć na naukę tych drugich przyjdzie jeszcze czas wraz ze wzrostem Twoich umiejętności i skomplikowania wykonywanych projektów, to na samym początku należy skupić się głównie na wyczuciu sznurka, odpowiedniej sile splotu, równomiernym ułożeniu supełków, prawidłowym łączeniu sznurków oraz na ogólnej sprawności rąk przy tworzeniu makramy. Umiejętności te pozwolą nam w łatwiejszy, szybszy, estetyczniejszy oraz przyjemniejszy sposób wykonywać makramy.

Skąd czerpać wiedzę na temat robienia makram? W dzisiejszej dobie internetu, odpowiedź na to pytanie nie może być inna jak tylko – Z poradników na Google oraz Youtube. Poza tym na rynku można znaleźć książki wydane przez polskie rękodzielniczki na temat makramy oraz sposobów ich tworzenia. W wielu Polskich miastach i miasteczkach organizowane są także warsztaty tworzenia makram (kursy takie prowadzone są również w wersji online).

 

Polecane kanały na Youtube dotyczące makram:

Marheri Crafts (pol.)

Z głową w sznurkach (pol.)

Crafty Ginger (ang.)

Elsie Goodwin (ang.)

Macrame School (ang.)

 

MAKRAMY I ICH POZYTYWNE ODDZIAŁYWANIE NA NASZ ORGANIZM

 

Robienie makram tak jak i inne rękodzielnicze czynności rozwijają naszą wyobraźnię i kreatywność a także uczy cierpliwości i skupienia. Skupianie się na jednej czynności jest poniekąd formą medytacji, która może działać na nas terapeutycznie, pomagając nam się wyciszyć i uspokoić. Mimo że zaplatanie sznurków nie wymaga sprawności całego ciała a głównie rąk, to mimo wszystko uczy nas pewnej zręczności oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej, która to pobudza obie półkule mózgu, tworząc nowe połączenia neuronowe. Jak widać tworzenia makram to same plusy 🙂 A no i nie zapominajmy, że dzięki naszej pracy mamy piękne własnoręcznie robione dekoracje, które z pewnością mogą być powodem do dumy.

 

Makrama Tęcza na ścianę

 

CZY MAKRAMY MOŻE ROBIĆ KAŻDY?

PODSUMOWANIE

 

Sztuka makramy jak można wyczytać z poprzednich rozdziałów, nie należy do zajęć trudnych ani kosztownych. Co ważniejsze na początku nie musimy zaopatrywać się w jakieś szczególne narzędzia – wystarczy tylko sznurek i czas wolny. Warto również nadmienić że ze względu na indywidualne predyspozycje oraz umiejętności, każdy z nas będzie potrzebował innej ilości czasu do nauczenia się makramy, ale co najważniejsze na początku, to nie poddawać się i ciągle próbować. Wiadomo początkowe prace dalekie będą od ideału, ale dzięki cierpliwości, staranności i wytrwałości technika makramy odwdzięczy się pięknymi dekoracjami i ozdobami, dając nam spokój oraz satysfakcję z własnego sukcesu.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

 

– ŻYWICA EPOKSYDOWA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

– MECH CHROBOTEK – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

 

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

1 thoughts on “Czym są Makramy, skąd pochodzą i jak się do nich przygotować?”

  1. Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłem!!! Wpisy na blogu są po prostu niesamowite – przedstawiają ciekawy punkt widzenia na różne tematy i zajmują mnie na wiele godzin – nawet gdy już nie czytam to zostają ze mną na dłużej w myślach. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś takim, więc było to dla mnie nowe, wspaniałe doświadczenie. Serdecznie polecam wszystkim zapoznanie się z innymi artykułami!!!

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow