Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

JAK WŁAŚCIWIE ODPALAĆ ORAZ DBAĆ O ŚWIECE OZDOBNE?

NA CO UWAŻAĆ PODCZAS PALENIA ŚWIEC?

 

Świece ozdobne - jak palić oraz dbać?

 

W tym poradniku podam Wam kilka ważnych wskazówek, dotyczących właściwego użytkowania świec… Tak, tak o świece należy dbać oraz właściwie się z nimi obchodzić. Wszystko po to, aby mogły nam służyć bezpiecznie i jak najdłużej.

 

Wpis podzielę na dwie części – co należy robić oraz czego nie należy robić w odniesieniu do świec.

 

Co należy robić podczas używania świec?

CO NALEŻY ROBIĆ?

 • Podczas pierwszego odpalenia świecy należy poczekać, aż cała górna powierzchnia roztopi się do końca – ma powstać tak zwany “basen”. W przeciwnym wypadku utworzy się tunel wokół knota, który z każdym kolejnym odpalaniem świecy będzie się pogłębiał. Czas potrzebny na roztopienie się całej górnej warstwy, może być różny w zależności m.in. od szerokości świeczki, ale mniej więcej będzie to ok. 2 – 3 godziny.
 • Knot należy przycinać na wysokość 3 – 5mm (tyczy się to knotów zarówno bawełnianych jak i tych drewnianych). Taki zabieg należy przeprowadzać przed każdym odpaleniem świecy, gdy wosk jest zastygły – ułatwi to usunięcie pozostałości uciętego knota. Czynność ta pozwoli palić się świecy właściwym, jednostajnym płomieniem oraz wyeliminuje “efekt kopcenia”.
 • Jeśli świeca ma przykrywkę, należy po każdorazowym paleniu świecy, nakryć nią świecę. Przykrywkę należy nałożyć dopiero po całkowitym wygaśnięciu i zastygnięciu roztopionego wosku, dzięki temu wewnątrz nie pozostanie zapach “spalonych knotów”.
 • Świece, szczególnie te w szklanych naczyniach, należy stawiać na odpornej na ciepło podstawce, tak aby wysoka temperatura nie zniszczyła powierzchni na której się znajduje np. drewnianej komody. Wysoka temperatura może uszkodzić lub odbarwić meble.
 • Jeśli świeca służy Ci już jakiś czas i na samym dnie został ok. 1 cm wosku, zrezygnuj z jej palenia. Kup nową a starą wyrzuć. Dobrym pomysłem jest przerobienie szklanego naczynia, w którym wcześniej był wosk na pojemnik na waciki.
 • Kiedy świeca stoi nie używana, powinna znajdować się w miejscu zacienionym w pokojowej temperaturze. Wysoka temperatura i promienie słoneczne mogą odkształcić oraz odbarwić wosk.
 • Podczas palenia kilku świec, należy ustawić je w odległości 30 cm od siebie.

 

Czego nie nalezy robić podczas używania świec?

CZEGO NIE NALEŻY ROBIĆ?

 • Nie pozostawiamy zapalonej świecy bez nadzoru. Zapaloną świecę należy mieć cały czas na oko.
 • Świece trzymaj poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt.
 • Nie stawiajmy zapalonej świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych lub stwarzających zagrożenie pożaru.
 • Nie należy odpalać uszkodzonej, bądź pękniętej świecy. Może to prowadzić do pożaru.
 • Nie wolno stawiać zapalonej świecy na przeciągu oraz w miejscach, gdzie wokół jest spory ruch ludzi. Pierwsza kwestia to bezpieczeństwo, aby płomień podczas podmuchu powietrza nie przeniósł się gdzieś indziej, powodują pożar. Druga kwestia to świeca pod wpływem przewiewu, będzie szybciej się wypalała.
 • Nie zapalaj świecy, w której pływają, bądź są pozostawione resztki knota, zapałek lub innych zanieczyszczeń. Przed odpaleniem należy je usunąć, w przeciwnym wypadku świeca może kopcić, przesiąknąć zapachem spalenizny lub w najgorszym wypadku spowodować pożar.
 • Maksymalny czas jednorazowego palenia świecy nie powinien być dłuższy niż 4 godziny. Dłuższy czas może prowadzić do zbyt nadmiernego nagrzania świecy i szybszego wyparowania olejków eterycznych – tracąc tym samym swój zapach.

 

PODSUMOWANIE

Świece mogą poprawiać nastrój, nadawać ważnym chwilą romantycznej atmosfery, działać terapeutycznie lub po prostu być dekoracją domu. Nie należy jednak zapominać że mamy do czynienie z ogniem, który może spowodować pożar, dlatego tak ważne jest aby pamiętać o kilku ważnych zasadach, które należy przestrzegać podczas palenia świec.

Właściwa pielęgnacja i konserwacja świec pozwoli cieszyć się nimi przez jeszcze dłuższy czas.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

– KTÓRE ŚWIECE OZDOBNE WYBRAĆ? CZEMU ŚWIECE PARAFINOWE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA NASZEGO ZDROWIA? –

– JAK CZYŚCIĆ, PRAĆ ORAZ DBAĆ O PODUSZKI DEKORACYJNE I INNE? –

Koniec. Milena z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

2 thoughts on “Jak właściwie odpalać oraz dbać o świece ozdobne? Na co uważać podczas palenia świec?”

 1. Obserwuję ten blog od kilku miesięcy i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Każdy wpis na blogu jest informacyjny, zabawny i prowokuje do myślenia. Czytanie postów i poznawanie nowych perspektyw na poruszane tutaj tematy jest zawsze ekscytujące. Mogę szczerze powiedzieć, że nie spotkałem się wcześniej z czymś takim, ale cieszę się, że to znalazłem!

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow