Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

MECH CHROBOTEK

JAK DBAĆ I PIELĘGNOWAĆ ORAZ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O NIM

Mech chrobotek… no i właśnie początek wpisu i już mamy pierwszą nieścisłość a dokładniej określenie mech – no nie do końca, ale przejdźmy dalej. Każdy, kto interesuje się chociaż trochę dekoracjami i wystrojem wnętrz widział z pewnością ściany pokryte mchem oraz leśną roślinnością. Chrobotek w formie dekoracji znany jest już od dłuższego czasu, jednak jego znaczną popularność możemy zaobserwować od kilku ostatnich lat. Nie ma co się dziwić, bo roślina ta nie dość, że wprowadza do naszego wnętrza “żywą” naturę, to jeszcze świetnie się prezentuje.

Poniżej opiszę najważniejsze informacje, ciekawostki i wskazówki dotyczące chrobotka.

Serdecznie zapraszam do lektury.

Mech chrobotek naturalnie w lesie

SPIS TREŚCI

 

CHROBOTEK – CZYM WŁAŚCIWIE JEST?

Chrobotek, specjalnie nie użyłem tu słowa mech, gdyż właściwie roślina ta zaliczana jest nie do mchu, a do porostów, a konkretniej rodziny grzybów, mimo że w potocznej nazwie z pewnością ze względu na wygląd, przyjęło się nazywać ją mchem. W roku 1753 Karol Linneusz opisał roślinę, która była głównym przysmakiem reniferów, nazywając ją Lichen rangiferinus, czyli tłumacząc na polski Porost reniferowy. W 1780 roku słowo porost zostało zastąpione na chrobotek (nazwa wzięła się prawdopodobnie od dźwięku, jaki wydaje ta roślina, podczas chodzenia po jej skupiskach). Od tamtej pory poprawna i pełna nazwa to Chrobotek Reniferowy (Cladonia rangiferina). Roślina ta naturalnie występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Europie, Azji oraz na wielu wyspach. Ze względu na to, że w Polsce roślina ta jest częściowo chroniona, chrobotek trafia do nas głównie ze Skandynawii, gdzie zbiory jego trwają od maja do późnego października. Zaraz po zbiorach roślina jest na miejscu czyszczona, poddawana procesowi stabilizacji oraz barwiona, gdyż wbrew powszechnym wyobrażeniom chrobotek naturalnie nie jest zielony a bardziej biały, ecru oraz popielaty. Do zabarwienia gałązek używa się zwykle naturalnych barwników, jednak polecamy, aby przed zakupem upewnić się, kontaktując to z producentem. Na rynku możemy spotkać różne kolory chrobotka m.in.: żółty, niebieski, pomarańczowy, czerwony, fioletowy, różowy no i oczywiście zielony w jego różnych odcieniach.

Proces stabilizacji, o którym wspomniałem poprzednio, polega na zastąpieniu limfy występującej w sokach chrobotka, substancją stabilizującą najczęściej specjalnym roztworem, który składa się głównie z gliceryny. Po procesie tym chrobotek jest jakby zatrzymany w czasie lub inaczej za hibernowany. Dalej jest miękki, puszysty i sprężysty, jednakże nie rozrasta się, ani nie potrzebuje podlewania czy innej pielęgnacji. Jedyne czego potrzebuje to woda, którą pobiera samodzielnie z powietrza, dlatego ważne jest, aby przy tego typu dekoracjach wilgotność w pomieszczeniu wynosiła około 40-60%, czyli tyle ile zwykle występuje w naszych domach i mieszkaniach. Jak zapewniają producenci chrobotek, przy odpowiedniej wilgotności może on cieszyć nawet do 10 lat. Dekoracje, czy nawet całe ściany z chrobotka dobrej jakości, jak można się domyślić, do najtańszych nie należą. Wykonanie ściany z mchu to cena rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dekoracja na ścianę z chrobotka

 

CZY CHROBOTEK JEST BEZPIECZNY? JAK WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?

Już na samym starcie odpowiadam tak, jest bezpieczny. Roślina ta dzięki pobieraniu wody z powietrza jest dla nas swego rodzaju higrometrem, czyli wskaźnikiem wskazującym wilgotność powietrza. Zarówno chrobotek, jak i my najlepiej funkcjonujemy, gdy wilgotność wynosi 40-60%. Gdy ta wilgotność jest za niska, wysuszają się nasze oczy, gardło, śluzówka, skóra, gorzej śpimy, jesteśmy bardziej podatni na bakterie i czujemy się po prostu gorzej. Chrobotek może być dla nas wskaźnikiem odpowiedniej wilgotności, bo gdy spada wilgotność poniżej 40%, gałązki jego stają się suche, twarde i kruche, czego z pewnością nie da się nie zauważyć. Kolejnym czynnikiem, jaki ma wpływ na nasze zdrowie, jest fakt, że chrobotek reniferowy podczas pobierania wody z powietrza jednocześnie je oczyszcza. Wiele osób myśli, że chrobotek będzie zbierał kurz, roztocza i inne bakterie. To nie prawda roślina ta jest antystatyczna, w związku z czym, nie przyciąga kurzu ani pyłu. Dodatkowo jest hipoalergiczna, dzięki czemu bezpieczna jest również dla osób z alergiami. Chrobotek jest także świetnym pochłaniaczem dźwięku. Naukowcy zbadali, że chrobotek reniferowy pochłania 2 razy więcej dźwięku niż inne panele 3D tej samej wielkości i grubości. No i na sam koniec roślinka ta wygląda i prezentuje się znakomicie we wnętrzach domów, mieszkań, biur, gabinetów oraz innych pomieszczeniach.

Mech chrobotek reniferowy - grafika

 

JAK DBAĆ ORAZ NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, W PRZYPADKU CHROBOTKA?

1) Zacznijmy od tego, że chrobotek nie może być narażany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż krótko mówiąc, nasza roślinka może uschnąć. Chrobotka można wieszać nawet w pomieszczeniach o niskim dostępie do światła słonecznego jak na przykład łazienki, korytarze itp.

2) Ze względu na to, że roślina pobiera wodę z powietrza, trzeba dbać o odpowiednią wilgotność ok. 40-60%. Gdy gałązki robią się suche i roślinka staje się twarda, to znak, że wilgotność jest za niska.

3) Tutaj dopełnienie 2 punktu. Co zrobić, gdy mech chrobotek wysycha. Z pewnością nie należy go podlewać lub bezpośrednio zraszać. Należy w pobliżu postawić nawilżacz powietrza lub ewentualnie spryskać powietrze wokół rośliny. Nigdy bezpośrednio na nią! Dobrym pomysłem jest także rozwieszenie mokrych ręczników, które podczas suszenia zwiększą wilgotność powietrza.

4) W klimatyzowanym pomieszczeniu z reguły występuje suche powietrze. Chrobotek nie lubi takiego klimatu, w związku z tym postaraj się o nawilżacz powietrza w takim pomieszczeniu.

5) Czy chrobotka można dotykać. W minimalnym stopniu tak, ale polecamy robić to, jak najrzadziej.

6) Rośliny nie należy przycinać. Zresztą nie ma takiej potrzeby, gdyż dzięki poddaniu jej procesowi stabilizacji nie rozrasta się.

7) Mech chrobotka reniferowego jest rośliną antystatyczną, przez co nie przyciąga kurzu ani pyłu, w związku z tym nie trzeba jej czyścić ani tym bardziej odkurzać.

8) Ostatni punkt, dość oczywisty, ale mimo wszystko może umknąć. Podczas dekorowania mchem należy pamiętać, aby chrobotka wieszać z dala od urządzeń grzewczych, a także płyt kuchennych, gdzie występują wysokie temperatury oraz rozgrzany, pryskający olej.

 

PODSUMOWANIE, CZYLI O CHROBOTKU SŁÓW KILKA

Mech chrobotka reniferowego, jak wyżej opisałem, jest nie tylko piękny w wyglądzie, ale także jest pożyteczny w naszym codziennym życiu. Dawniej przez naszych przodków był nawet spożywany oraz stosowany w lecznictwie, w związku z tym nie należy się go bać, gdyż dobry jakościowo mech jest bezpieczny dla naszego zdrowia, jak i otoczenia. Dekoracje, jak i całe panele z chrobotka wprowadzą do naszego wnętrza chociaż trochę natury i leśnego klimatu. Ponadto warto wspomnieć, że patrzenie na zielone kolory pozwala naszym oczom odpocząć oraz zmniejszyć stres całego organizmu. Warto pamiętać o dobroczynności tej małej, leśnej roślinki.

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

– ŻYWICA EPOKSYDOWA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA? –

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

2 thoughts on “Mech Chrobotek – Najważniejsze informacje ☀”

  1. To nie prawda, że nie przyciąga nasz jest cały w kurzu a co najgorsze nie wiemy jak go wyczyścić.

    1. Witamy, dziękujemy za Pani komentarz. Mech chrobotek jest antystatyczny i nie przyciąga kurzu aktywnie, jednakże jeśli pomieszczenie jest mocno zakurzone, występuje w nim suche powietrze, (które sprzyja rozwojowi kurzu), może być podatny na osadzanie się kurzu na swojej strukturze. Jest to powierzchnia jak każda inna i gdybyśmy wysypali na niego kurz, to wiadomo, że nie odepchnie go w jakiś magiczny sposób. Bardziej chodzi tutaj o to, że nie posiada on liści lub łodyg, na których gromadzić i przyciągać będzie kurz. Polecamy zwrócić uwagę czy pomieszczenie, w którym znajduje się, nie jest zbyt “suche”, lub może był przeprowadzany jakiś remont? Co do przeczyszczenia proponujemy, odkurzacz z niską mocą ssącą, pędzelek, lub przedmuchanie z dalekiej odległości sprężarką, lub czymś, co nie uszkodzi łączenia chrobotka ze strukturą.

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow