ŻYWICA EPOKSYDOWA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

Żywica epoksydowa w ostatnich latach zaczyna znajdować coraz to nowsze zastosowania, co w dużej mierze wynika z racji, że jej cechy oraz właściwości są przez producentów stale rozwijane. Liczba sympatyków tego materiału z dnia na dzień poszerza swoje grono, a my możemy cieszyć się coraz to piękniejszymi i pomysłowymi dekoracjami do domu lub mieszkania. Wszystkim nam znane są z pewnością drewniane stoliki kawowe z efektem rzeki lub taca w kształcie liścia wykonana z żywicy epoksydowej.

Poniżej wyjaśnię czym jest żywica epoksydowa a także skąd bierze się jej wyjątkowość i tak duża popularność.

Serdecznie zapraszam do lektury.

Drewniane podkładki z żywicą epoksydową

 

SPIS TREŚCI

 

CZYM WŁAŚCIWIE JEST ŻYWICA EPOKSYDOWA?

Najprościej tłumacząc żywica epoksydowa jest syntetycznym materiałem, który stworzony się z jednego lub dwóch składników. Do produkcji najczęściej używa się polifenolu (rzadziej poliglikolu) oraz epichlorohydryny lub oligomerów posiadających na końcach ugrupowania epoksydowe. Kupując żywicę epoksydową dostajemy dwa składniki – żywicę oraz utwardzacz, które przed rozpoczęciem pracy należy w odpowiednich proporcjach razem wymieszać. W ten sposób otrzymamy półpłynną masę lub topliwe ciało stałe, które po odpowiednim czasie stwardnieje stając się nietopliwym i nie rozpuszczalnym tworzywem sztucznym. Naturalną przezroczystą żywicę można zabarwiać przy pomocy pigmentów. Na rynku dostępne są także różne wersje wykończenia m.in.: wysoki połysk, mat oraz satyna. W dzisiejszej dobie rozwoju możemy dostać żywice wzmacniane, odporne na promienie UV, a także stworzone z danym przeznaczeniem np. do wyrobu biżuterii. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także inne produkty tworzone na bazie żywicy epoksydowej m.in.: kleje, bazy gruntujące, impregnaty oraz farby.

 

Uwaga! Na rynku dostępne są tańsze żywice epoksydowe, które swoim efektem końcowym, dalekie mogą być od ideału m.in. mogą żółknąć, brzydko pachnieć, gorzej schnąć itd. Przed zakupem warto sprawdzić opinie o danym produkcie oraz jego producencie w internecie.

W przypadku dobierania dodatków np. pigmentów do żywicy warto wybierać produkty od tego samego producenta, które z reguły są kompatybilne.

Żywica epoksydowa - Proces mieszania

 

DO CZEGO WYKORZYSTYWANA JEST ŻYWICA EPOKSYDOWA?

Żywica dzięki swoim właściwościom, o których wspomnę w następnym rozdziale, posiada naprawdę wiele, ale to wiele zastosowań m.in. w: budownictwie, przemyśle, elektronice, jubilerstwie, meblarstwie, szkutnictwie i innych. Poniżej wymienię kilkanaście zastosowań, chociaż pewny jestem, że i tak o wszystkich nie wspomnę.

– Podłogi i nawierzchnie domowe, garażowe oraz przemysłowe,

– Meble np. stoliki kawowe,

– Blaty kuchenne oraz do łazienki,

– Dekoracje i ozdoby do domu np. podkładki i tace na stolik,

– Akcesoria kuchenne np. deski do podawania potraw,

– Biżuteria,

– Pasmanteria np. kaboszony,

– Impregnacja drewna i innych powierzchni metalowych,

– Klejenie elementów statków i samolotów, a także innych przedmiotów, które potrzebują silnego wiązania,

– Pokrywanie ścian w pomieszczeniach o dużej wilgotności,

– Pokrywanie podłóg, które muszą być sterylne np. w szpitalach,

– Odlewanie elementów pojazdów.

 

Jak można zauważyć szerokość zastosowań żywicy epoksydowej jest ogromna. Przechodząc do następnego rozdziału dowiesz się skąd bierze się tak duże zainteresowanie tym materiałem.

Żywica epoksydowa - grafika

 

ZALETY I WADY ŻYWICY EPOKSYDOWEJ?

Zacznijmy od zalet. Spore zainteresowanie żywicą i produktami jej pochodnymi nie wzięło się znikąd. Materiał ten jest: odporny na wilgoć, wysokie temperatury, chemikalia, promienie UV oraz warunki atmosferyczne, a także jest to tworzywo antyelektrostatyczne,  o bardzo wysokiej przyczepności do innych powierzchni m.in. betonu, kamienia, styropianu, metali, drewna, ceramiki, płytek itd. (w zasadzie naprawdę niewiele jest powierzchni, do których żywica nie przywiera, jedną z takich powierzchni jest silikon). Jak można wyczytać zalet jest sporo, co może świadczyć o niemal idealności tego produktu, jednak wymienić należy również wady, bo i takich kilka się znajdzie.

Wad żywicy epoksydowej upatrywać należy w dwóch głównych czynnikach: cenie oraz doświadczeniu. Tańsze produkty mogą żółknąć pod wpływem promieni słonecznych a także mogą gorzej schnąć co może prowadzić do niewłaściwego związania żywicy. Warto nadmienić również że tańsze produkty mogą mieć bardzo intensywny, wręcz duszący zapach. Kolejną wadą, jaką należy wymienić to potrzeba doświadczenia, gdyż każdy, kto pracował z tym materiałem wie jak wiele jest bardzo ważnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy danego projektu. No bo co takiego może pójść nie tak? A to zbyt wysoka wilgotność, zbyt dużo dwutlenku węgla w powietrzu, złe nalewanie żywicy do formy czy nawet źle wykonana forma. Czynników wpływających na efekt końcowy jest mnóstwo i tylko doświadczenie pozwala wyeliminować większość z tych czynników.

 

Orientacyjna cena żywicy epoksydowej do drewna oscyluje w granicach 40-100 zł/kg. Cena zależy od jakości, właściwości, koloru oraz przeznaczenia żywicy.

 

CIEKAWOSTKI

– Żywica najlepiej schnie/pracuje w temperaturze 18-24°C.

– Dany projekt ma ogromne znaczenie na wybór żywicy. Produkty o danych właściwościach będą bardziej pożądane do pracy z drewnem a inne do zalewania podłogi w garażu. Pamiętaj, że to projekt powinien być wyznacznikiem rodzaju żywicy, a nie na odwrót.

– Żywica wysokiej jakości posiada stabilizatory UV, które zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi do ok.80-90%.

– Praca z tego typu syntetycznymi materiałami wymaga odpowiednich środków BHP.

– Zastanawiasz się, w jaki sposób są tworzone te wszystkie szalone kształty figurek, biżuterii czy podkładek z żywicy? Odpowiedzią na to pytanie są formy silikonowe. W internecie możesz znaleźć je pod hasłem: „silicone molds for resin”.

– Rośliny zatopione w żywicy powinny być najpierw odpowiednio wysuszone oraz właściwie zagruntowane, a następnie umieszczane w żywicy. W przeciwnym wypadku nasza roślinka może sczernieć lub po prostu zapleśnieć już po zalaniu.

Drewniane podkładki pod kubki

 

ŻYWICA EPOKSYDOWA – MATERIAŁ IDEALNY…?

PODSUMOWANIE

Żywica epoksydowa jest bez wątpienia materiałem o bardzo dużym potencjale – sam fakt tego w jak dużo dziedzinach jest już teraz wykorzystywana a prace nad jej rozwojem nadal trwają co może prowadzić do jej jeszcze większego wykorzystania. Nie należy jednak zapominać, że jest to materiał trudny w przygotowaniu i do tworzenia przedmiotów potrzebna jest wiedza oraz bardzo duże doświadczenie. Mimo wszystko warto zacząć przygodę z żywicą, aby poznać jak świetny i wszechstronny jest to materiał. A przy okazji możemy stworzyć coś wyjątkowego.

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

1 komentarz we wpisie “Żywica epoksydowa – Najważniejsze informacje ⭐”

  1. Artykuł prezentuje w przystępny sposób podstawowe informacje dotyczące żywicy epoksydowej, która jest coraz częściej stosowana jako materiał wykończeniowy w projektach wnętrzarskich. Autorzy szczegółowo omawiają właściwości i zalety żywicy, wskazując jej różnorodne zastosowania. Artykuł może być pomocny dla osób, które planują remont lub aranżację swojego mieszkania, a chcą dowiedzieć się więcej o nowoczesnych materiałach budowlanych.

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow