Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

KTÓRE ŚWIECE OZDOBNE WYBRAĆ?

CZEMU ŚWIECE PARAFINOWE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA NASZEGO ZDROWIA?

Wpis ten zacznę nieco inaczej niż zwykle. Zacznę od tego dlaczego postanowiłam poruszyć temat świec, ich wytwarzania oraz zagrożeń, jakie niesie ich używanie. Świece były powszechne w moim życiu tak samo jak zapewne u każdego z Was. Wiedziałam że są robione głównie z parafiny, że mogą być kolorowe oraz pachnące. Moim uszom zasłyszało się jeszcze gdzieś że naturalniejszą alternatywą świec parafinowych są świece z wosku pszczelego i… na tym moja wiedza oraz ciekawość tematu się kończyła.

Szukając ciekawych produktów do swojego sklepu natrafiłam na Wiolę i jej cudownie kształtne świece. Wiola wytłumaczyła mi że jej świece są sojowe oraz przedstawiła różnicę jaka jest między woskiem sojowym a parafinowym. Zaciekawiona tematem poczytałam trochę w Internecie i rzeczywiście, przekonałam się że to z czego jest zrobiona świeca ma na nasze zdrowie ogromny wpływ.

Ostatecznym bodźcem do pełnego zagłębienia się w temacie świec i ich rodzaji, była dość rozczarowująca mnie sytuacja. Kilka tygodni temu kupiłam piękną świecę od „rękodzielniczki” pełnej pasji w oczach i wiary w słowach. Pani tak ciekawie opowiadała o świecach, ich wykonaniu oraz naturalności, że przekonała mnie do tego, aby zakupić ową świecę i uwierzyć w jej słowa. Pani zapewniała mnie, że mam do czynienia z naturalną świecą sojową oraz o wyższości tego typu świec nad parafinowymi. Jak się pewnie już domyślacie w domu odwracając świecę do góry nogami, przeczytałam „Ingredients: paraffin, poly16, laquer, vybar”. Niby mój błąd że od razu nie spojrzałam, ale nie smak trochę pozostał.

 

Chciałabym, aby ten wpis stał się niejako poradnikiem dla osób kupujących lub przymierzających się do zakupu świec, aby mogli to robić bardziej świadomie oraz w zależności od sytuacji zakupu, wybierali odpowiednie oraz bezpieczne produkty.

Piesek z parafiny i jego skład

SPIS TREŚCI

 

KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA ŚWIEC

Naukowcy zgodnie stwierdzają że początki powstania świec należy łączyć ze świecami z sitowia tzw. rushlights, które to jednak bardziej niż świece przypominały pochodnie. Wynalezienie świec posiadających knot ze zrolowanego papirusu zanurzonego w rozpuszczonym łoju lub wosku pszczelim przypisuje się starożytnym Rzymianom i to te świece najbardziej przypominały sposobem działania, te które znamy dzisiaj.

Na przestrzeni kilku tysiącleci świece, sposób ich wytwarzania oraz materiał z jakiego były wytwarzane, w głównej mierze uwarunkowane były dostępnością danego surowca a także kosztem produkcji. Dla przykładu w Indiach do wytwarzania wykorzystywano owoce drzewa cynamonowego, w Japonii zaś orzechy. Znane historii są również przykłady produkcji świec z tłuszczu wieloryba czy ryb o nazwie Olakon. Jednak najpowszechniejszym surowcem z jakiego wytwarzano świece był zwierzęcy łój oraz wosk pszczeli. Świece z łoju nazywano świeczką łojówka lub po prostu kopciuchą, ze względu na jej dymienie.

W 1825 roku francuski chemik Michel Eugène Chevreul znalazł sposób na pozyskiwanie kwasu stearynowego z tłuszczów zwierzęcych, z którego uzyskiwano wosk stearynowy, który charakteryzował się twardością, trwałością a przede wszystkim czystością spalania. Sporą rewolucją w produkcji świec było wynalezienie w 1834 roku przez Josepha Morgana maszyny do ciągłej produkcji świec, co przyczyniło się do ich masowej produkcji.

W połowie XIX w. zaczęto destylować ropę naftową, czego produktem ubocznym była parafina. Szybko odkryto że świece parafinowe najmniej dymiły, wytwarzały najmniej nieprzyjemnego zapachu a przede wszystkim ich produkcja była najtańsza ze względu na spore pokłady parafiny, która to była odpadem destylacji ropy i była sprzedawana za grosze. Wraz z wynalezieniem przez Thomasa Edisona żarówki oraz pojawieniem się w domach elektryczności świece przestały być towarem tak pożądanym jak wcześniej a ich producenci musieli szukać nowych rynków zbytu dla swoich produktów.

 

ZASTOSOWANIE ŚWIEC

Świece na przestrzeni lat same się obroniły i odnalazły „swoje miejsca” w naszym codziennym życiu. Używamy ich m.in. jako dekoracji i ozdoby do domu oraz jako elementu romantycznych kolacji i wieczorów z bliską nam osobą. Ponad to świece dalej są wykorzystywane podczas uroczystości religijnych oraz jako część ich rytuałów m.in. zapalanie zniczy na grobach bliskich. Ciekawostką może być fakt że świece wykorzystywane są również w aromaterapii oraz koloroterapii. Ciekawym oraz wyjątkowym może okazać się także prezent, w formie ozdobnej świecy lub takiej, która może przekazać bliskiej nam osobie ważną informację.

 

Słodkie świeczki deserki

Na rynku jest sporo świec o różnym ich składzie oraz jakości produkcji. W zależności od ich przeznaczenia, ważne aby znać czym charakteryzują się dane rodzaje wosków oraz surowców, z których wytwarzane są świece, tak aby na przykład w razie kupowania prezentu dla znajomych, kupić im produkt użyteczny oraz przede wszystkim bezpieczny dla ich zdrowia. Poniżej przedstawiam charakterystyka świec dostępnych na rynku.

 

Świece z parafiny

 

Świece przetwarzane chemicznie

Przetwarzane chemicznie

Świece nieekologiczne

Nieekologiczne

Świece szkodliwe dla zdrowia

Szkodliwe dla zdrowia

 

Jest to najtańszy oraz najbardziej popularny na rynku surowiec do produkcji świec. Parafina jest wydzielana w procesie destylacji z ciężkich frakcji ropy naftowej lub frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. W zależności od stopnia rafinacji parafina może posiadać barwę od jasnożółtej do białej. Do parafiny w zależności od oczekiwanego efektu mogą być dodawane barwniki, aby nadać jej określony kolor oraz substancje zapachowe w celu nadania określonego zapachu. Podczas spalania parafiny wytwarza się sadza, podobna do tej, która wytwarzana jest od wydzielin z rury wydechowej samochodów z silnikiem Diesla. Ponadto badania przeprowadzone przez American Chemical Society w USA wykazały, że podczas spalania świec parafinowych do atmosfery wydzielają się takie związki jak toluen, benzen, styren oraz tlenki azotu. Sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia może być również fakt, że jak możemy wyczytać z dokumentu Environmental Protection Agency Research and Development producenci świec, aby knot utrzymywał się pionowo, dodawali do niego ołów, który jak wiadomo jest bardzo szkodliwy dla organizmu człowieka. Część producentów podpisała decyzję o zaprzestaniu stosowania ołowiu w produkcji świec, jednak brak na przykład podpisania takich zobowiązań przez chińskich producentów świec, których na naszym rynku jest mnóstwo. Producenci nie mają obowiązku informowania konsumenta o występowaniu ołowiu w składzie świec. Parafina mimo że jest najtańsza to okazuje się najniebezpieczniejszą dla naszego zdrowia. Sporadyczne jej używanie może nie zaszkodzi nam jakoś znacząco, ale częste palenie parafinowych świec w mało wentylowanych pomieszczeniach może prowadzić do alergii i innych szkód dla naszego zdrowia.

Dla osób chcących bardziej zgłębić temat, poniżej podaję link do polskich badań

( “EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ GAZOWYCH Z PALENIA ŚWIEC I KADZIDEŁEK ORAZ JEJ POTENCJALNY WPŁYW NA JAKOŚĆ POWIETRZA WEWNĘTRZNEGO” )

 

Świece ze stearyny (m.in. wosk palmowy)

 

Świece przetwarzane chemicznie

Przetwarzane chemicznie

Świece ekologiczne

Ekologiczne

Świece nie szkodliwe dla zdrowia

Nieszkodliwe dla zdrowia

 

Jest to potoczna nazwa mieszaniny nasyconych kwasów tłuszczowych palmitynowego i stearynowego oraz nieznacznej ilości kwasów nienasyconych. Stearyna może być pochodzenia zwierzęcego (z tłuszczu wołowego – zawiera wtedy najwięcej kwasu stearynowgo) lub roślinnego (z tłuszczu palmowego, czasami kokosowego). Sposób otrzymywania stearyny jest procesem chemicznym, który polega na poddaniu destylowanych kwasów tłuszczowych procesowi uwodornienia do stearyny. Zaznaczyć tu trzeba że proces uwodornienia stosowany jest na masową skalę, m.in. w produkcji margaryny. Podczas spalania świeczek stearynowych na ściankach świeczki powstają niepowtarzalne wzory, podobne do tych powstających zimą na szybach. Świece ze stearyny palą się znacznie dłużej niż świece parafinowe. Należy uważać na nieuczciwą praktykę producentów, którzy stearynę mieszają z parafiną.

 

Świece z wosku pszczelego

 

Świece nie przetwarzane chemicznie

Nie przetwarzane chemicznie

Świece ekologiczne

Ekologiczne

Długi czas palenia świecy

Długi czas palenia

Świece odpowiednie dla wegan

Dla wegan

 

Surowiec pochodzenia naturalnego, nie poddawany żadnym chemicznym procesom. Uzyskuje się go przez przetopienie „zużytych” plastrów pszczelich. Podczas spalania, wosk emituje jony ujemne, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Czysty wosk pszczeli podczas spalania wytwarza przyjemny, miodowy aromat. Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze świeca z wosku pszczelego jest taką w 100%. Producenci bardzo często mieszają wosk pszczeli z parafiną, przez co zmniejszają koszt produkcji. Przed zakupem lepiej się dopytać i upewnić czy świeca jest na pewno w 100% z wosku pszczelego.

 

Świece z wosku sojowego

 

Świece przetwarzane chemicznie

Przetwarzane chemicznie

Świece ekologiczne

Ekologiczne

Długi czas palenia świecy

Długi czas palenia

Świece odpowiednie dla wegan

Dla wegan

 

Wosk sojowy jest pochodzenia naturalnego. Wytwarza się go z ziaren soi a konkretniej z oleju tych ziaren, który podobnie jak w przypadku stearyny jest poddawany procesowi uwodornienia. Soja jak i olej sojowy są powszechnie stosowane zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Powszechnie uważa się że to Michael Richards wprowadził na rynek pierwsze świece sojowe. Świece te podczas spalania wytwarzają o wiele mniej sadzy oraz znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla niż świece parafinowe. W przypadku rozlania wosku sojowego, jest on bardzo łatwy do usunięcia wodą z mydłem. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie soi przy produkcji świec – wiele z ich tańszych opcji może pochodzić z soi modyfikowanej genetycznie.

 

 Eleganckie świeczki ręcznie robione z wosku sojowego

 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania świeczek?

  • Przede wszystkim zastanów się gdzie i do czego będzie wykorzystywana świeca. Jeśli ma to być znicz na grób, możemy wybrać świece parafinowe – krócej będą się palić, ale za to będą tańsze. W przypadku zakupu świec dekoracyjnych, które nigdy nie będą zapalane, można sugerować się wyglądem a przymknąć oko na szkodliwość wytwarzanych podczas spalania szkodliwych substancji (przecież nie będziemy ich palić).
  • Jeśli zamierzasz często zapalać świecę a tym bardziej w pomieszczeniach słabiej wentylowanych np. w łazience – wybierz świeczki, które podczas spalania wytwarzają mniej szkodliwych substancji (świeczki sojowe lub z wosku pszczelego).
  • Zwróć uwagę na knot jaki posiada świeczka. W razie zastrzeżeń dopytaj się czy knot nie zawiera takich szkodliwych związków jak ołów, cynk lub cyna. Zalecamy wybieranie knotów w 100% bawełnianych lub drewnianych.
  • Przeczytaj dokładnie lub w razie wątpliwości dopytaj o skład produktu. Jeśli sprzedawca coś kręci, albo nie do końca wie czym charakteryzuje się dana świeczka – zrezygnuj z zakupu. Jeśli produkt będzie naprawdę naturalny to sprzedawca wręcz sam zacznie Ci o nim opowiadać a nawet chwalić się. Naturalne produkty to dziś naprawdę rarytas i sprzedawca nie przemilczy tego faktu, w przypadku możliwej sprzedaży.
  • Jeśli na świeczce brak jakichkolwiek informacji z czego wykonano świeczkę oraz nie masz możliwości uzyskania takiej informacji – lepiej zrezygnuj z zakupu.
  • Jeśli nie zależy Ci na kolorze lub zapachu świeczki, to wybieraj te o naturalnej barwie i zapachu. Do wielu świec dostępnych na rynku dodawane są sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Jeśli natomiast zależy Ci na odpowiedniej barwie lub zapachu świeczki, dowiedz się czy w fazie ich produkcji zostały użyte naturalne olejki eteryczne oraz barwniki.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Znaczenie świec w życiu codziennym uległo znacznej przemianie na przestrzeni setek czy nawet tysięcy lat. Kiedyś nasi przodkowie używali świec głównie jako źródła światła a także jako jednego z elementów wykorzystywanych  w obrzędach religijnych. Dzisiaj w dobie stałego dopływu elektryczności, świece nie są wykorzystywane już jako forma oświetlenia. Jedynie druga rola, ta związana z religią zachowała się do czasów obecnych w wielu przypadkach w niezmienionej formie.

Zatem czy wszystko wskazuje na to iż świece i ich rola pozostaną tylko w sferze sakralnej a cała reszta ról jakie pełniły w życiu codziennym odejdą w zapomnienie?

Nic bardziej mylnego. Świece nadal są i mają się naprawdę dobrze. Dzięki producentom i rękodzielnikom a raczej dzięki ich kreatywności, produkty te i ich znaczenie zostały odkryte na nowo. Wiele branż dostrzegło w świecach zupełnie nowe możliwości i sposób ich wykorzystywania m.in. w celach terapeutycznych czy dekoracyjnych. Dzisiaj kształt, kolor a nawet zapach świec zostaje narzucony z góry ze względu na funkcję jaką będą pełnić. Dlatego tak ważne jest, aby być bardziej świadomym tego tematu i podczas zakupu świecy wybrać tą odpowiednią dla nas oraz naszego zdrowia.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

 

– JAK WŁAŚCIWIE ODPALAĆ ORAZ DBAĆ O ŚWIECE OZDOBNE? –

– WOSK PSZCZELI – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

 

Koniec. Milena z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow