JAK WYPROSTOWAĆ SZNURKI W MAKRAMIE?

CZYLI WIEDZA TAJEMNA KAŻDEJ MAKRAMIARY

 

Jakiś czas temu na którejś z grupek natknęłam się na pytanie “Jak wyprostować niesforne sznurki w makramie?” Z racji, że pytanie mnie zaintrygowało, postanowiłam pogrzebać troszkę w internecie, ale niestety odpowiedzi na to pytanie było jak na lekarstwo, co zdziwiło mnie, wiedząc jak ogromną rzeszę fanów i rękodzielników ma Makrama.

Poszukałam, popytałam i tak oto jest ten wpis. Tutaj szczególne podziękowania dla Justyny z Lady Cotton, za pomoc i rady doświadczonej Makramiary. Myślę, że tym wpisem rzucimy trochę światła na tą zagwozdkę oraz przedstawimy Wam kilka pomysłów na prostowanie niesfornych sznurków, bo jak się dowiecie, technik jest kilka…

Liście z Makramy - Z bliska - Baner

CZEMU SZNURKI I NITKI W NASZYCH MAKRAMACH SIĘ KRĘCĄ?

Struktura materiału – musisz wiedzieć, że niektóre materiały takie jak bawełna, juta czy len mają naturalną tendencję do skręcania się. Wynika to z ich włókien i budowy.

Sposób wykonania sznurka – rozróżniamy sznurek skręcany (o zawijanych wokół siebie mniejszych pasmach nici) oraz sznurek pleciony, złożony z otoczki z plecionej siatki nitek oraz rdzeniem wewnątrz. Tendencję do skręcania ma ten pierwszy i jest bardziej “niesforny” pod tym kątem. Sznurek pleciony z kolei nie ma skłonności do kręcenia się ale do gniecenia. W jego przypadku gdy raz się go wyprostuje to już taki pozostaje na stałe.

Przechowywanie – ten czynnik może mieć spory wpływ na niesforność naszego sznurka i nitek. Jak wiemy, są one najczęściej nawinięte na szpule lub same na siebie. Sznurki, które są przechowywane w taki sposób przez dłuższy czas, mogą się skręcać.

Wilgotność powietrza – sznurek szczególnie ten skręcany może mieć skłonność do zwijania się pod wpływem wilgotnego powietrza. W przypadku użycia tego sznurka w Makramie nie zaleca się wieszania jej w pomieszczeniach o dużej wilgotności m.in. łazience.

Technika tworzenia makramy – samo tworzenie makramy to supełki, owijanie i wykręcanie sznurka. Jeśli używasz głównie jednego rodzaju węzła zawijanego w jednym kierunku, może to powodować skręcanie się sznurka.

Napięcie – nieprawidłowe utrzymywanie napięcia podczas wykonywania węzłów może powodować kręcenie się sznurków. Jeśli sznurki nie są utrzymywane równomiernie w napięciu podczas wykonywania makramy, mogą się one skręcać i tworzyć nieestetyczne efekty.

 

Makrama handmade - Grafika - Różowy Blog

SPOSOBY NA WYPROSTOWANIE SZNURKÓW W MAKRAMIE?

1. Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Przed przystąpieniem do tworzenia makramy rozprostuj sznurki i nici np. naciągając sznurek dłońmi, lub pomiędzy dwoma punktami.

2. Technika czyni mistrza

Podczas wykonywania makramy, kontroluj napięcie sznurków i dbaj o równomierne ułożenie i napięcie podczas wykonywania węzłów.

 3. Czas i Cierpliwość

Podczas tworzenia naszych supełków, staraj się ręcznie prostować sznurek, gdy widzisz, że jest skręcony. Dodatkowo sznurek potrzebuje trochę czasu, aby się rozprostować, więc po stworzeniu swojego projektu daj mu dzień, aby mógł samoczynnie się wyprostować.

Tajne - Grafika

A teraz wiedza tajemna, na którą pewnie większość z Was czeka…

4. Woda urody doda

Po wykonaniu makramy możesz delikatnie spryskać i naciągnąć sznurek. Pozostaw go tak aż do wyschnięcia.

5. Prostownica nie tylko do włosów

Jedną z metod na prostowanie pozwijanych sznurków i nitek w naszej makramie jest przeprostowanie ich prostownicą.

UWAGA! Tutaj zaleca się używania jak najniższej temperatury, a także wcześniejszego testu.

6. Żelazko lub Parownica do ubrań

Po prostu przeprasuj na płasko sznurki żelazkiem na niskiej temperaturze lub potraktuj je gorącą parą.

UWAGA! Nie przesadź z tą temperaturą, nie może być zbyt wysoka.

7. Krochmal w sprayu oraz Lakier lub Żel do włosów

Może Was zaskoczyłam, ale tak jest coś takiego, jak krochmal w sprayu. Wystarczy delikatnie spryskać naciągnięte sznurki i poczekać na zaschnięcie. Alternatywą o podobnym działaniu może być Lakier do włosów oraz Żel w spray (Justyna od siebie poleca Żel do włosów w sprayu marki Hegron).

PODSUMOWANIE

Chyba udało nam się rozwiać wszelkie mity i wątpliwości. Pamiętaj jednak, że poskręcane sznurki mogą stanowić część estetyki Twojej makramy. To, czy postanowisz skorygować skręcanie sznurka, czy też zostawisz to jako element projektu, zależy od Twojego własnego pomysłu i efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Która z powyższych metod najbardziej Was zaskoczyła, a może macie swoje własne metody? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i metodami w komentarzach poniżej.

Jeszcze raz Dziękuję Justyna za Twoje rady. Zapraszamy do Justyny na Sklep i Sociale.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

 

– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ I JAK SIĘ DO NICH PRZYGOTOWAĆ? –

– JAK PREZENTOWAĆ SWOJE RĘKODZIEŁO NA FACEBOOK ORAZ INSTAGRAM? –

 

Koniec. Milena z pink×pillow i Justyna z Lady Cotton

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow