Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

CZYM JEST TECHNIKA DOTART?

ODKRYJ NOWY SPOSÓB TWORZENIA SZTUKI!

 

Sztuka ma wiele różnorodnych form i technik, które przez lata ewoluowały i rozwijały się, inspirując artystów do eksperymentowania z nowymi sposobami wyrażania siebie. Jedną z takich niezwykłych technik jest Dotart, która zyskuje coraz większą popularność w świecie artystycznym.

Czym właściwie jest ta technika i dlaczego tak fascynuje zarówno twórców, jak i miłośników sztuki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Zaczynajmy.

Talerz Dekoracyjny wykonany techniką Dotart, za pomocą kropek

SPIS TREŚCI

CZYM JEST DOTART ORAZ JAKA JEST JEGO HISTORIA?

Początki techniki Dotart (nazywanej również „punktuacją”) sięgają starożytności, gdzie już w sztuce aborygenów australijskich można dostrzec pierwsze zastosowanie punktacji. Jednak technika ta zyskała popularność w współczesnym świecie sztuki w ostatnich latach, dzięki artystom takim jak George Seurat, który jest uważany za jednego z prekursorów tego stylu w malarstwie.

Jednym z charakterystycznych elementów techniki Dotart jest jej precyzja. Artysta musi być bardzo cierpliwy i dokładny, aby nanosić setki, a czasem nawet tysiące, kropek na płótno lub inne podłoże tworząc zamierzony obraz. Proces ten może być czasochłonny i wymagać dużej cierpliwości, ale efekty są oszałamiające. Jednym z najważniejszych elementów techniki Dotart jest gra światła i cienia, która jest osiągana poprzez zastosowanie różnych wielkości i odległości między kropkami. To daje obrazom trójwymiarowy efekt i sprawia, że wydają się realistyczne i dynamiczne. Artysta może eksperymentować z różnymi kształtami, kolorami i gęstością kropek, co pozwala na pełną swobodę twórczą i wyjątkowe efekty wizualne. Innym aspektem techniki Dotart jest możliwość eksperymentowania z różnymi kształtami, kolorami i fakturami punktów. Artysta może tworzyć obrazy za pomocą kropkowej siatki, gdzie poszczególne punkty są ułożone w regularny wzór, lub też korzystać z bardziej swobodnej kompozycji, gdzie kropki są nanoszone na płótno według intuicji artysty. To daje ogromne pole do kreatywnego wyrażania siebie i eksperymentowania z różnymi stylami i technikami.

Dotart wykorzystuje różnorodne narzędzia, takie jak pędzle, szpatułki, kropidła lub nawet palce, do tworzenia kropek na płótnie. Artysta kontroluje wielkość, kształt i kolor kropek, co pozwala na precyzyjne tworzenie detali, kształtów i tekstur na obrazie.

 

Zawieszka dekoracyjna Serduszko tworzona techniką Dotart - Przód

 

OD CZEGO ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z DOTART?

Zacznijmy od tego że nie jest to łatwa technika. Potrzeba tutaj precyzji, dokładności i przede wszystkim czasu nie tylko w przypadku tworzenia dzieła, ale również w opanowaniu tej techniki. Czasami jedna źle postawiona kropka może zniszczyć cały efekt. Jednak poprzez ciągłe ćwiczenie, stale się rozwijamy w stawianiu kropek (jakkolwiek śmiesznie to brzmi), dlatego w technice tej trzeba być cierpliwym i stale tworzyć dzieła.

 

CZY DOTART JEST DLA KAŻDEGO?

Chodź nie każdy będzie w stanie za pomocą tej techniki tworzyć perfekcyjne dzieła, to mimo wszystko polecamy ją każdemu. Na początku zacznijmy od czegoś prostego, typu siatka kolorowych kropek, okręgi w różnych kolorach i typ podobne. Zauważymy że technika ta jest bardzo wyciszająca i uspokajająca, ani się nie obejrzymy a miną kolejne godziny. Polecam technikę dotart dla osób chcących wyciszyć nerwy i stres z dnia codziennego.

SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ NA TEMAT TECHNIKI DOTART?

Polecam głównie materiały wideo, gdzie możemy podpatrzeć technikę tworzenia kropek oraz przyrządy z których korzystają artyści. Mało mamy rodzimych instruktaży w języku polskim jednak poniższy na początek powinien wystarczyć, abyśmy mogli zobaczyć z czym przyjdzie nam się zmierzyć.


Dot Painting – Malowanie kropkami – Kanał Barbara Razowska design

[Poradnik dla początkujących po polsku]


Beginner Tutorial Rainbow dot mandala acrylic painting on a canvas. – Kanał Delicate Dots Andrea Moebes

[Polecam cały kanał od tej Pani. Niestety nie jest w języku polskim.]


PODSUMOWANIE

Technika Dotart staje się coraz bardziej popularna i nie ma się co dziwić – obrazy tworzone tą techniką są zjawiskowo (szczególnie polecamy zobaczyć dzieła zdobione tą techniką w dużych formatach). Punktuacja z pewnością będzie miała coraz większą liczbę fanów i artystów pragnących tworzyć tą techniką. My polecamy każdemu spróbować chociaż raz tej techniki, chociażby dla wyciszenia się i zrelaksowania.

Przeczytaj również nasze inne wpisy:


– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA? –

– MAKATKI – CZYM SĄ, Z CZEGO SĄ TWORZONE ORAZ JAK ROBIĆ TE BARWNE DEKORACJE? –


Koniec. Mateusz z pink×pillow

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow