Słowniczek Rękodzielniczych Słówek
Kalendarz Rękodzielniczych Wydarzeń
Chwosty, cekiny i inne materiały zdobnicze, których możesz nie znać ✨ 0

CHWOSTY, CEKINY I INNE MATERIAŁY ZDOBNICZE

 

Jeśli takie określenia jak Charmsy, Dżety, Kaboszon bądź Sutasz wydają Ci się obce i nie masz zielonego pojęcia co może kryć się pod tymi obco brzmiącymi nazwami, to zapraszam Cię do poniższej lektury.

 

Poniższy wpis będzie miał formę prostego, aczkolwiek rzeczowego słowniczka.

 

Cekiny i inne zdobienia krawieckie

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/naszyjnik-ze-zlota-i-diamentow-3641064/

 

SPIS TREŚCI

 

SŁOWNICZEK

 

Chwosty inaczej zwane jako frędzle

 

Chwosty (Frędzle) - Składają się z główki i zwisających dłuższych sznureczków. Dzisiaj możemy spotkać różne formy tego zdobienia, jeśli chodzi o sposób wykonania jak i użyty materiał. Ozdoba znana z czasów szlacheckich jako dodatek do strojów męskich. Historia tej dekoracji jest jednak dłuższa i jej początków powinno doszukiwać się w XII w. Dzisiaj ozdobę tę stosuje się nie tylko przy ubraniach, ale także przy biżuterii, w torebkach, obuwiu, tekstyliach i wielu wielu innych przedmiotach.

 

 

Pompony z włóczki - grafika

 

Pompony - Okrągła kulka najczęściej z włóczki. Najbardziej znana, jako okrągła kulka na czapce. Może być tworzona z różnych materiałów oraz jej wykonanie, czyli długość "włosia" również może się różnić.

 

 

 

Kokardka na włosach

 

Kokardki - Supełek z dwoma uszkami. Na kokardkę wiąże się buty i raczej każdy powinien wiedzieć co to kokardka. W celach dekoracyjnych jest używana jej ładniejsza forma, czyli np. wykonana z materiałowego paska, związana w idealnie równe uszka.

 

 

 

Muszki jako element dekoracyjny

 

Muszki - Podobne do kokardy jednakże posiadające jedynie uszy. Kiedyś kojarzone z muchami, które nosili mężczyźni podczas uroczystości np. ślubu. Element spotykany przy obuwiach, tekstyliach, ubraniach, biżuterii i przy innych przedmiotach.

 

 

 

Sztuczne róże, różyczki ozdobne

 

Różyczki - Wyglądem przypominają prawdziwe róże, stąd ich nazwa, jednakże wykonane są ze sztucznego materiały np. wstążki satynowej. Ozdabia się nimi ubrania, obuwie, tekstylia, bieliznę i inne przedmioty.

 

 

 

Koronka na welonie

 

Koronka - To wyrób włókienniczy, najczęściej w postaci długiego paska, który zdobiony jest plecionką z nici (najczęściej z nici poliestrowych, bawełnianych lub lnianych). Przypomina siateczkę zdobioną różnymi wzorami. Najczęściej spotykana w bieliźnie, sukienkach lub firankach, choć wykorzystywana jest do zdobienia również innych rzeczy.

 

 

 

Falbanka w sukni

 

Falbanki - Jest to nic innego jak marszczony pasek materiału. Popularny element zdobniczy sukni w 2 poł. XIX wieku, otaczający dekolt sukni wieczorowych.  Dzisiaj ten element zdobniczy jest równie popularny w sukniach jak kiedyś.

 

 

 

Sutasz

 

Sutasz - Bardziej znany jako haft sutaszowy. Jest to technika polegająca na układaniu cieniutkich sznurków w różne zawijasy, otaczające np. kamienie lub inne elementy zdobnicze. Najbardziej znany i wykorzystywany w biżuterii, choć można go spotkać również w zdobionych poduszkach i sukniach.

 

 

 

Cekiny ozdobne

 

Cekiny - Są to małe świecące blaszki z dziurką do przyszycia. Kiedyś były wykonywane z metali szlachetnych, obecnie najczęściej są robione z plastiku. Dzisiaj najbardziej mogą być znane z poduszek całych w cekinach, które po przejechaniu po nich ręką zmieniają kolor (cekiny przewracają się na drugą stronę).

 

 

 

Ćwieki w skórzanej kurtce

 

Ćwieki - To element zdobniczy posiadający kształt wystających stożków, walców i innych "ostrych przedmiotów". Kiedyś głównie kojarzony z subkulturą punków i heavymetalowców, dzisiaj zdobi się nimi ubrania, obuwie lub meble.

 

 

 

Dżety, cyrkonie, kryształki ozdobne

 

Dżety - Są to małe kryształki, których szlif i wykonanie ma imitować kamienie szlachetne. Najczęściej od dołu pokryty jest klejem i przyklejany np. do ubrania. Dżety są najczęściej akrylowe lub plastikowe, rzadziej szklane. Dzisiaj są tworzone w różnych kolorach i przeróżnych wzorach np. serca czy kwiatka.

 

 

 

Charmsy, przywieszki do bransoletki

 

Charmsy - Jest to zawieszka lub wisiorek najczęściej metalowy, który najbardziej może się kojarzyć z bransoletkami modułowymi, do których można dokupywać właśnie charmsy, w celu przywieszenia nowej zawieszki. Charmsy to element zdobniczy również tekstyliów, ubrań i obuwia.

 

 

 

Kaboszon, kamień ozdobny

 

Kaboszony - Jest to zdobienie w kształcie kulistym, półkulistym lub elipsoidalnym, który ma imitować szlifowane kamienie. Kiedyś rzeczywiście kaboszony były wykonywane z kamieni dziś tworzone są z plastiku, rzadziej aluminium. Zdobienia te można spotkać w biżuterii np. w naszyjnikach lub bransoletkach, ale również zdobi się nimi ubrania oraz buty.

 

 

 

Welon z tiulu

 

Tiul - To ażurowa tkanina, najczęściej bawełniana lub jedwabna, którą ze względu na dużą przejrzystość używa się do wierzchniego zdobienia na przykład sukienek lub spódniczek. Z tiulu robiony jest również najczęściej welon Panny Młodej. Tiul wykorzystywany jest przy zdobieniu odzieży, dekoracji domowych oraz firanek.

 

 

 

Organza dekoracyjna

 

Organza - To jeszcze cieńsza i jeszcze bardziej subtelniejsza wersja tiulu. Wykonywana z jedwabiu, bawełny lub włókien syntetycznych. Zastosowanie jej, jest podobne do tiulu. Dla dekoratorów i florystów to podstawowy materiał zdobniczy.

 

 

 

Kanwa do haftowania

 

Kanwa - Jest to lniana lub konopna tkanina, która służy głównie jako podkład do haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego. Składa się z grubych, sztywnych nici. Dzisiaj tworzona jest również z nici plastikowych.

 

 

 

 

 

PODSUMOWANIE

Domyślam się że większość zdobień, które tu opisałem są Ci znane, jednakże o ich nazwie dowiadujesz się pierwszy raz. W sklepach internetowych i stacjonarnych z elementami zdobniczymi, stosuje się w niektórych przypadkach, prostsze określenia np. chwosty to frędzelki lub charmsy nazywane są zawieszkami. Mam nadzieję że tym wpisem wyjaśniłem Ci nieznane określenia. Teraz już będziesz wiedziała czego masz szukać i pod jaką nazwą może się kryć dany element zdobniczy ;)

 

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Płatności Shoper

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl