Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

WOSK PSZCZELI – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wosk pszczeli, znany jest ludzkości od tysięcy lat, ba nawet już starożytny Arystoteles zastanawiał się nad pochodzeniem tego naturalnego surowca. Produkty pszczele, w tym również wosk, były cenione przez wieki za użyteczność, wszechstronność wykorzystania, naturalność oraz walory zdrowotne. W tym wpisie postaram przybliżyć się temat i historię tego “miodowego złota”, a także wytłumaczyć czemu produkty tworzone z wosku określane są jako naturalne i zdrowe dla naszego organizmu.

Poniżej przybliżę historię wosku pszczelego na przestrzeni lat, a także wytłumaczę, czym jest oraz skąd pochodzi.

Serdecznie zapraszam do lektury.

Świeczki miodowe - Wosk

SPIS TREŚCI

 

WOSK PSZCZELI – CZYM JEST ORAZ JAK JEST PRODUKOWANY?

Wosk pszczeli, jak wskazuje nam już jego sama nazwa, jest produktem, który pochodzi od pszczół, a konkretniej pszczoły miodnej (Apis mellifera L.). Substancja ta jest wydzielana przez gruczoły woskowe, które w przypadku pszczoły miodnej znajdują się na brzusznej stronie jej odwłoka. Gruczoły te wykształcają się u 12 – 18-dniowych robotnic i to właśnie dzięki nim oraz ich pracy możemy cieszyć się tym naturalnym surowcem. Do wytworzenia 1 kg wosku pszczelego, pszczoły muszą spożyć około 3,5 kg miodu! Można by się zastanowić, ale w zasadzie po co pszczołom ten wosk? O tuż wykorzystują one go do budowania plastrów miodu, w których to królowa składa jaja, z których rozwija się czerw, a następnie larwy, by w końcowej fazie mogły powstać kolejne pszczoły. Plastry spełniają także funkcję spichlerza, w którym przechowywany jest miód i pyłek, czyli główny pokarm pszczół.

Świeczka z wosku pszczelego sposób palenia

 

WYKORZYSTYWANIE WOSKU PSZCZELEGO PRZEZ CZŁOWIEKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Ludzie od wieków cenili pszczoły za ich słodki miód, pracowitość, zasady funkcjonowania oraz hierarchiczną społeczność. Zarówno w mitologi, jak i religiach świata pszczoły zawsze utożsamiane były tylko z pozytywnymi cechami. Miód był dla człowieka produktem smacznym, a jednocześnie cennym, świadczącym o dobrobycie i bogactwie. Nie bez powodu na kraj lub obszar o wysokim urodzaju i dostatku mówiło i mówi się nadal “Kraina mlekiem i miodem płynąca“.

W czasach starożytnych wosk wykorzystywany był do mumifikacji zwłok, uszczelniania łodzi, wykonywania odlewów z gliny i metalu czy jako środek wiążący do farb. Warto wspomnieć, że w średniowiecznej Europie wosk pełnił nawet funkcję środka płatniczego w handlu, jak i przy opłacaniu podatków. Wosk pszczeli, wykorzystywany był również do wykonywania świec, co przetrwało również do czasów teraźniejszych. W starożytności i średniowieczu świece wykonane z wosku pszczelego świadczyły o statusie osób, i na takie świece jedynie mogły pozwolić sobie osoby z wyższych sfer.

W dzisiejszych czasach wosk, jak i produkty pochodzące od pszczół, również wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach przemysłu, choć pewnie wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Wosk wykorzystywany jest m.in. w przemyśle kosmetycznym (np. do produkcji pomadek), farmaceutycznym, włókienniczym, stomatologicznym, artystycznym, farbiarskim, dekoracyjnym, a także w produkcji żywności.

Jak widać, nasi starożytni przodkowie nie mylili się co do dobroczynności tej substancji. Wraz z rozwojem wiedzy o pszczołach, ich ochronie i chorobach, które niestety mogą je dotykać, zmieniono również sposób przetwarzania wosku. Na rynku pojawiły się takie odmiany wosku pszczelego jak chemicznie bielony czy pochodzący z Chin od pszczoły wschodniej (Apis cerana).

Wosk produkowany przez pszczoły - grafika

 

SKŁAD WOSKU PSZCZELEGO I JEGO DOBROCZYNNY WPŁYW NA NASZ ORGANIZM

Zacznijmy może od koloru, bo pewnie większości z nas, gdy myśli o kolorze, w jakim jest wosk pszczeli, od razu na myśl przychodzi żółty. Nooo… nie do końca. Kolor wosku pszczelego może różnić się w zależności od składu, w tym od kitu pszczelego (propylisu) oraz od pyłku i jego ilości w wosku. Zakres kolorystyczny wosku obejmuje takie kolory jak: jasny żółty, pomarańczowy, brązowy, na czarnym kończąc. Z czasem pod wpływem czynników zewnętrznych i starzenia się wosku, może on delikatnie ciemnieć oraz na jego powierzchni może pojawić się biały nalot, który na szczęście łatwo możemy usunąć ściereczką.

Wosk pszczeli jest produktem, który w swoim składzie zawiera do około 300 różnych substancji! Głownie składa się z estrów kwasów palmitynowego i cerotowego, a także alkoholi woskowych. Wśród pozostałych substancji, jakie znajdują się w wosku pszczelim, możemy wyróżnić:

węglowodory,

wolne kwasy tłuszczowe,

wolne alkohole,

karotenoidy,

proteiny.

 

Ponadto w wosku pszczelim występują takie substancje zdrowotne dla naszego organizmu jak:

chryzyna (działanie antybiotyczne),

estry i beta-karoten (właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne),

flawonoidy (właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze),

skwalen (działanie ochronne przed drobnoustrojami),

witamina A (m.in. wpływa na proces widzenia).

Wosk pszczeli znalazł zastosowanie przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, chorób płuc, alergii i astmy. Wykorzystywany jest również przy chorobach skóry, serca oraz przy gojeniu ran. Warto wspomnieć, że świece wykonane z wosku pszczelego, które uważane są za najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla naszego organizmu, podczas palenia ujemnie jonizują powietrze, dzięki czemu w naturalny sposób je oczyszczają. Ponadto delikatnie miodowy aromat świeczki wpływa pozytywnie na nasz nastrój, uspokajając i wyciszając go.

O innych rodzajach świec dostępnych na rynku oraz o ich wpływie na nasz organizm przeczytasz w poniższym wpisie.

KTÓRE ŚWIECE OZDOBNE WYBRAĆ? CZEMU ŚWIECE PARAFINOWE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA NASZEGO ZDROWIA?

 

WOSK PROSTO OD PSZCZÓŁ – PODSUMOWANIE

We wpisie poruszyłem jedynie temat wosku pszczelego, ale osoby, które bardziej interesują się zdrowymi produktami, wiedzą, że wszystkie produkty pochodzące od pszczół, w tym pyłek, mleczko pszczele, propolis (kit pszczeli) oraz oczywiście miód i jego wszystkie odmiany mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i nasze zdrowie. Zarówno pszczoły, jak i cała ich społeczność są bardzo fascynujące. Warto zagłębić się w temat tych małych stworzonek i dbać o ich ochronę, gdyż zmiana klimatu oraz powszechne stosowanie pestycydów i herbicydów, znacznie wpłynęły na spadek liczby pszczół na świecie. Warto sobie uzmysłowić, że pszczoły m.in. poprzez zapylanie kwiatów mają swój udział przy produkcji  sporej części produktów, które spożywamy na co dzień. Wartość pracy, jaką wykonują te mały owady, tylko w Polsce, wynosi około 4 mld zł rocznie.

Na koniec ku przestrodze i dla większego docenienia pszczół oraz ich pracy przytoczę słowa Alberta Einsteina, który powiedział:

Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

 

– KTÓRE ŚWIECE OZDOBNE WYBRAĆ? CZEMU ŚWIECE PARAFINOWE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA NASZEGO ZDROWIA? –

– MECH CHROBOTEK – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

 

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow