Logo Sklepu pinkpillow.com.pl

– Różowy Blog –

Rękodzieło × Dekoracje × Porady

KARUZELE DO ŁÓŻECZKA

CZYLI KILKA NAJCZĘSTSZYCH PYTAŃ ZWIĄZANYCH Z NIMI

Rodzice w sprawie potrzeby posiadania karuzeli oraz kwestii spełnianej przez nią funkcji są dość podzieleni. Ja w tym wpisie nie mam zamiaru doradzać oraz potwierdzać lub negować użyteczności tego typu produktów, gdyż uważam że jest to kwestia indywidualna. Uważam również że obecnie, przy tak ogromnym rynku dziecięcych zabawek oraz akcesoriów, dzielenie zabawek na te właściwe oraz nie właściwe byłoby walką z wiatrakami (zaznaczę że mam tu na myśli zabawki powszechnie dopuszczone do kontaktu z dziećmi oraz posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty).

 

W tym poradniku odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące powszechnie znanych nam wszystkim karuzelek dla dzieci.

Ozdobna karuzela do pokoju dziecka - grafika

 

SPIS TREŚCI

 

PO PIERWSZE WYJAŚNIJMY CO TO JEST TA KARUZELA DO ŁÓŻECZKA… TAK GDYBY KTOŚ NIE WIEDZIAŁ.

 Dzisiejsze karuzele dla dzieci różnią się znacznie od tych jakich używały nasze mamy. Dzisiaj są to produkty wielofunkcyjne, sterowane za pomocą pilota, z możliwością wgrywania melodii oraz dodatkowo z funkcją projektora i lampki w jednym…, ale wróćmy może do podstawowej wersji tej zabawki. Jest to najczęściej obręcz, na której przymocowane są ozdoby, najczęściej różnorakie zwierzęta i inne przyjazne dziecku stworzenia. Montuje się ją nad łóżeczkiem po to, aby dziecko podczas gdy leży w łóżeczku, mogło obserwować tę właśnie dekorację.

Ktoś mógłby zapytać, ale po co? Już tłumaczę.

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia, choć szybko się rozwija, to głównie leży, gdyż nie potrafi jeszcze chodzić. W czasie tym, u maluszka rozwijają się oraz wzmacniają takie zmysły jak: wzrok, słuch, dotyk, smak, zapach oraz związana z ruchem motoryka. Ważne aby w tym czasie, zadbać o dostarczanie dziecku odpowiednich bodźców oraz możliwości do rozwijania wyżej wymienionych zdolności. Karuzela dzięki temu że posiada przyjazne dziecku kształty, żywe kolory oraz miłe dla uszu melodie, pozwala na rozwój jego zmysłów. Dziecko może za pomocą karuzeli rozwijać również zdolności motoryczne, wtedy gdy będzie miało już kilka miesięcy i będzie zainteresowane karuzelką na tyle, by wyciągać do niej swoje rączki.

Karuzela przy łóżeczku dziecka może pomagać mu zasnąć m.in poprzez spokojne melodie oraz powolnie obracające się dekoracje, lub wręcz przeciwnie może służyć rozrywce oraz zajmowaniu uwagi dziecka, dając rodzicom chwilkę dla siebie i swoich spraw. Dzisiejsze karuzele tworzone są również specjalnie do samochodu czy łazienki, tak aby dziecko zapatrzone i zaciekawione ozdobami, było spokojniejsze, a rodzice mogli realizować czynności mycia dziecka lub jazdy samochodem.

 

Dekoracje do Pokoju Dziecka:

 

KIEDY JEST WŁAŚCIWY CZAS, ABY ZAMONTOWAĆ DZIECKU KARUZELĘ DO ŁÓŻECZKA?

Wielu rodziców montuje karuzelę wraz z pojawieniem się maluszka w domu, czyli od razu po urodzeniu. Jednak należy wiedzieć że przez pierwszy miesiąc, kolory i kształty jakie dostrzega dziecko z odległości dopiero 20 cm są niewyraźne oraz pozbawione ostrości. Dopiero około 2 miesiąca dziecko zaczyna widzieć jednolite żywe kolory oraz zarysy kształtów.

Odpowiedź na tytułowe pytanie powinna zatem brzmieć – karuzelę do łóżeczka dziecka należy zamontować około 2 miesiąca… jednak bardziej poprawna odpowiedź to ta, aby dokładnie obserwować maluszka i gdy zacznie wodzić wzrokiem za kształtami a także rozglądać się i poznawać świat znajdujący się dookoła, to powinien być to odpowiedni czas na montaż karuzeli.

Dodam również że dla takiego niemowlaka nowa rzeczywistość, jaką jest nowe miejsce, dźwięki dobiegające dookoła i inne nowe czynniki są i tak dużym stresem. Dajmy dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca a dopiero potem zadbajmy o takie dodatki jak karuzela itp.

Jeśli wiadomo już kiedy założyć karuzelę, to kolejne pytanie jakie się nasuwa to…

 

 

KIEDY NALEŻY ZDEMONTOWAĆ KARUZELĘ Z ŁÓŻECZKA?

Odpowiedź jest prosta – gdy przestaje już interesować dziecko a wręcz zaczyna przeszkadzać lub gdy dziecko zaczyna już dosięgać, chwytać i ciągnąć za ozdoby przez co karuzela staje się dla dziecka niebezpieczna, gdyż może się złamać i spaść na dziecko.

Wiadomo, ostateczna decyzja zawsze należy do rodzica i np. słyszałem oraz czytałem o przypadkach że dziecko wstawało na nóżki i samo włączało sobie karuzelkę albo co gorsze ciągnęło za ozdoby zrzucając karuzelę na siebie (mama tłumaczyła że stelaż jest leciutki i nic się nie działo), nie wiem, ale ja jestem wyczulony i gdy czytam takie historię to myślę sobie, po co kusić los…

Karuzela w pokoju dziecka - aranżacja

Pamiętaj że zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka!

Zarówno podczas zakupu jak i montażu, upewnij się że żadna część a także stabilność karuzeli nie zagraża zdrowiu oraz życiu Twojego dziecka!

 

JAK WYSOKO ZAMONTOWAĆ KARUZELKĘ?

Karuzela powinna znajdować się na takiej wysokości, aby dziecko swobodnie mogło ją obserwować a jednocześnie, aby najniższe ozdoby znajdowały się z dala od zasięgu jego rączek ok. 20-40 cm. Należy pamiętać że w przypadku produktów, które oferują ruch w kilku kierunkach np. w górę i w dół, odległość na jaką opuszczają się ozdoby, również musi być zachowana ok. 20-40 cm od zasięgu rączek maluszka.

 

JAKIE OZDOBY WYBRAĆ – MATERIAŁOWE CZY Z PLASTIKU?

Jedne i drugie mają swoje wady i zalety.

– W przypadku dekoracji z plastiku, są one na pewno łatwiejsze w utrzymaniu. Gdy któraś z zawieszek się zabrudzi – wystarczy woda z mydłem i po problemie. Ozdoby z materiału w przypadku zabrudzenia należy wyprać czy to ręcznie czy w pralce. Po pierwsze nie wszystkie przetrwają próbę kilku takich sesji prania po drugie nie wszystkie nadają się do takiego sposobu czyszczenia.

– Ozdoby z plastiku z reguły mogą być cięższe i  w przypadku urwania się którejś z nich lub gdy cała karuzela spada na dziecko, stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa maluszka. Ozdoby materiałowe natomiast są lekkie i w przypadku jakichś awarii karuzeli czy nawet jej zerwania nie stwarzają pod względem ciężaru ozdób i karuzeli aż tak wielkiego zagrożenia dla dziecka.

Wad jak i zalet pewnie można by było jeszcze kilka przytoczyć, ale ważnym powinno być również zwracanie uwagi na skład, normy oraz certyfikaty jakie posiada produkt jak i jego dekoracje, które znajdują się w karuzeli. Dodatkom takim jak PCV czy silikon mówimy stanowcze NIE!

 

Jeśli kupujesz karuzelę, gdy dziecko ma już kilkanaście tygodni – obserwuj je a może uda Ci się zaobserwować co interesuje Twojego maluszka? Samochody, lalki, misie a może zwierzątka? Jeśli trafisz ze wzorem karuzeli w gust dziecka, no to można powiedzieć że “jesteś w domu” 😉

Karuzela do łóżeczka dziecka - Leśne zwierzęta

Karuzela do łóżeczka dziecka - Filc i makrama

Karuzela do łóżeczka dziecka - Lama

 

PODSUMOWANIE…?

Karuzela może stać się i często jest też określana jako pierwsza zabawka dziecka – warto, aby była też przemyślana, dlatego przed zakupem dobrze się rozejrzyj wśród wielu dostępnych ofert. Czytaj dokładnie instrukcje oraz sprawdź posiadane atesty i certyfikaty. Zastanów się jakie funkcję będą przydatne akurat w Waszym przypadku? Zobacz czy stelaż i jego mocowanie będzie pasować do Waszego modelu łóżeczka oraz czy cała konstrukcja jest stabilna?

Pytań podczas zakupu na pewno pojawi się jeszcze kilka. Na te pytania niestety musicie odpowiedzieć sobie sami 😉

Ja natomiast, czy w zasypianiu czy w zabawie, życzę aby karuzela spełniała swoją rolę.

 

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

– RĘKODZIEŁO – HIT CZY KICZ? CZYM NAPRAWDĘ JEST RĘKODZIEŁO? –

– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA? –

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow