– MANDALE –

CZYM SĄ ORAZ CO OZNACZAJĄ ICH POSZCZEGÓLNE KOLORY?

Mandale już od kilku lat zyskują coraz bardziej na popularności. Wykorzystywane są jako kolorowanki dla dzieci i dorosłych czy chociażby jako oryginalnie wyglądający wzór tatuaży. Mandale budzą również sporo kontrowersji ze względu na ich funkcję jaką pełnią w buddyzmie, a która to jest zakazane w religii chrześcijańskiej – chociaż…

W tym wpisie chciałbym nakreślić ogólnie historię oraz najważniejsze informacje o mandalach.

Na koniec jako ciekawostkę opiszę kolory używane do tworzenia mandali, którym to przypisuje się określone właściwości i znaczenia, ale… zacznijmy od początku.

Ręcznie malowane mandale

SPIS TREŚCI

 

NA POCZĄTKU ZACZNIJMY OD TEGO, CZYM SĄ MANDALE ORAZ POZNAJMY ICH HISTORIĘ?

Słowo Mandala pochodzi z języka sanskryckiego i oznacza “środek i to, co wokoło” chociaż dość często tłumaczone jest po prostu jako okrąg. W podstawowej buddyjskiej wersji mandala to harmonijne połączenie kwadratu (sfera ziemska oraz to co związane z życiem na ziemi) i koła (sfera niebiańska, nieskończoność oraz transcendencja). Wraz z pojawieniem się mandali na Zachodzie, zaczęły powstawać coraz to nowsze wzory, odchodzące niejako od ich pierwotnych kanonów. Dzisiaj możemy nawet spotkać mandale z ludowymi symbolami.

Pochodzenie tych pięknych wzorów przypisuje się kulturze hinduskiej, w której to rysowanie mandali wykorzystuje się m.in. podczas medytacji w buddyzmie. Jednak historia mandali i zdobionych kręgów sięga o wiele dalej, bo nawet czasów paleolitu. Ludzie pierwotni co prawda nie tworzyli kolorowych i rozbudowanych mandali a bardziej jej prymitywne formy. Co ciekawe w kulturze chrześcijańskiej również znajdziemy wzory podobne do tych znanych jako mandale, jednak w naszej kulturze są one znane jako rozeta lub różyca a można je spotkać jako zdobione witraże okienne średniowiecznych katedr.

Rozeta z katedry

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/witraze-okragle-47035/

Najwspanialsze mandale są tworzone przez tybetańskich buddystów, u których tworzenie a następnie niszczenie mandali jest formą medytacji a także symbolem życia, śmierci oraz przemijania każdego z etapów życia. Mnisi tworzą swoje dzieła najczęściej za pomocą kolorowego piasku poświęcając na nie niekiedy nawet kilka dni, gdyż ich mandale posiadają nawet do kilku metrów szerokości. Warto tu zaznaczyć że mandale w buddyzmie jak i cały buddyzm na wschodzie jest inaczej odbierany niż wiara i religia u nas. Należy pamiętać że buddyzm jest systemem filozoficzno-religijnym a rysowanie mandali jest tam uznawane za metodę pracy nad duchowością i nad samym sobą a nie jako doktrynę religijną.

W Europie mandale spopularyzował szwajcarski psycholog oraz psychiatra Carl Gustav Jung. Ten wybitny naukowiec, zauważył że ludzie w chwilach dezorientacji i braku punktu odniesienia, rysują nieświadomie koliste rysunki. Przez lata obserwacji swoich pacjentów oraz samemu poddając się badaniu, opracował technikę, na podstawie której z mandali narysowanej przez pacjenta można odczytać jego stan psychiczny.

Mandala - grafika

 

Odkryto że rysowanie i kolorowanie mandali pomaga w:

skupieniu myśli i koncentracji,

lepszym poznawaniu siebie,

rozwijaniu wyobraźni i kreatywności,

wyrażaniu uczuć, myśli i lęków,

wyciszeniu i relaksacji,

a także wiele, wiele innych działań wpływających pozytywnie na nasz organizm.

CO OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE KOLORY W MANDALI ORAZ JAKIE POSIADAJĄ FUNKCJE?

Kolorom użytym w mandali przypisuje się określone funkcje i cechy, które obrazują aktualny stan psychiczny twórcy. Umieszczam to tutaj jako ciekawostkę a chcących poszerzyć temat odsyłam do poszukiwań informacji na własną rękę.

Czerń – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje odradzanie, godność oraz wracanie na właściwą ścieżkę życia. W negatywnym znaczeniu symbolizuje śmierć, stratę, niechęć oraz niebezpieczeństwo.

Biały – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje czystość, doskonałość, rzeczowe podejście. W negatywnym znaczeniu symbolizuje wyniosłość, chłód, chorobliwy perfekcjonizm.

Czerwony – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje energię, miłość oraz kreatywność. W negatywnym znaczeniu symbolizuje gniew, nienawiść, chorobliwe żądze.

Zielony – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje nadzieję, równowagę oraz ambicje. W negatywnym znaczeniu symbolizuje nieszczerość, żądzę władzy oraz wygórowane ambicje.

Niebieski – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje pewności siebie, spokój oraz uporządkowanie życiowe. W negatywnym znaczeniu symbolizuje naiwność, chłód oraz pustkę.

Fioletowy – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje indywidualizm, zdecydowanie oraz duchowość. W negatywnym znaczeniu symbolizuje cierpienie, melancholię oraz poczucie strachu.

Żółty – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje pogoda ducha, radość oraz optymizm. W negatywnym znaczeniu symbolizuje zazdrość oraz powierzchowność.

Różowy – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje romantyzm, wrażliwość oraz delikatność. W negatywnym znaczeniu symbolizuje lęk, niesamodzielność oraz brak poczucia bezpieczeństwa.

Pomarańczowy – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje odwagę, aktywność oraz pewność siebie. W negatywnym znaczeniu symbolizuje beztroskę, lekkomyślność oraz niefrasobliwość.

Brązowy – w pozytywnym znaczeniu symbolizuje rodzinność, poczucie wspólnoty oraz bezpieczeństwo. W negatywnym znaczeniu symbolizuje brak komfortu życia oraz brak własnych zainteresowań.

Ręcznie malowane mandale

 

MANDALE CZY TAKIE STRASZNE?

PODSUMOWANIE

Mandale już na dobre zagościły w naszym życiu – pojawiają się coraz częściej jako wzór ubrań, torebek czy mebli. Coraz więcej osób decyduje się na tatuaż w kształcie mandali. Tworzone są kolorowanki dla dzieci oraz dorosłych jako mandale do pokolorowania. Myślę że nie należy się ich bać. Wszystko jest dla ludzi o ile jesteśmy ostrożni i świadomi. Warto też poznawać inne kultury czy chociażny religie, aby mieć większy obraz na to, czego czasami się nam zakazuje.

 

Przeczytaj również nasze inne wpisy:

– CZYM SĄ MAKRAMY, SKĄD POCHODZĄ ORAZ CO NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO ICH ZROBIENIA? –

– MECH CHROBOTEK – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE –

Koniec. Mateusz z pink×pillow

 

Zostaw Komentarz - Grafika - Sklep pinkpillow

Zostaw Komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kochasz rękodzieło ?

Zdobądź 5% rabatu na zakupy!

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z naszymi nowościami ❤

*Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących nowości zgodnie z Regulaminem i Polityką prywatności sklepu pink×pillow